Kieruje nacjonalistyczną organizacją, nie przeszkadza mu swastyka. Pracuje w Muzeum Wojska Polskiego, szef to radny PiS

Manifestacja ONR, zdjęcie poglądowe.
Manifestacja ONR, zdjęcie poglądowe. Fot. Łukasz Kolewiński / Agencja Gazeta
Doktor Tomasz Szczepański pracuje w Muzeum Katyńskim na Cytadeli jako historyk. Placówka to oddział martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", Szczepański ma jeszcze czas na kierowanie organizacją Niklot, która nawiązuje do neopogańskiego nacjonalizmu. W internecie można znaleźć film z jego udziałem, gdzie w tle znajduje się swastyka.

Nagranie, na którym widnieje swastyka, dotyczy neopogańskiego ruchu Zadruga. Szczepański siedzi na filmie właśnie na tle symbolu tego ruchu. Składa się na niego obosieczny topór z głową orła oraz swastyka.

Ale to nie jedyne nagranie. Jest ich więcej, a Szczepański chwali apartheid czy broni Janusza Walusia, który w 1993 roku zabił w RPA Chrisa Haniego. Był on walczącym z rasizmem liderem tamtejszej partii komunistycznej.

To nie wszystko: prowadzony przez niego Niklot dokładnie jutro w stolicy, w rocznicę śmierci Hitlera, organizuje koncert, podczas którego wystąpią nazistowskie zespoły. Początkowo miał odbyć się w Remoncie, ale studenci odmówili wynajmu. Teraz wiadomo tyle, że będzie to "centrum Warszawy". Wśród zaproszonych zespołów jest m.in. węgierska grupa Fehér Vihar (Biała Burza). W sieci są nagrania z ich koncertów, gdzie publiczność macha flagami III Rzeszy.

Co na to dr Adam Buława, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego i jednocześnie przewodniczący rady dzielnicy na Żoliborzu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości? Nic. Bo podwładny nie afiszuje się z poglądami w pracy. – Każdy ma jakieś prywatne zainteresowania. Jeżeli realizuje je w czasie wolnym, nie jest to moja sprawa – mówi dyrektor muzeum w rozmowie z "Wyborczą".

To oczywiście nie pierwszy raz, kiedy okazuje się, że poglądy czy zainteresowania mogą być w zasadzie każde, jeśli pada słowo-klucz "prywatne". Jak pisaliśmy w naTemat, nowa konsul honorowa w USA Maria Szonert-Binienda opublikowała zdjęcie Donalda Tuska w mundurze SS. Dla MSZ sprawy jednak nie ma, ponieważ "treści publikowane przez Konsul na jej prywatnych kontach w mediach społecznościowych przed otwarciem konsulatu honorowego wyrażają jej prywatne poglądy".


Źródło: Gazeta Wyborcza
Trwa ładowanie komentarzy...