Właśnie zginął jeden ze światowych supermanów. Poznajcie Ueli Steck'a i jego nieprawdopodobne wyczyny

Ueli Steck - wybitny alpinista zginął pod Mount Everestem.
Ueli Steck - wybitny alpinista zginął pod Mount Everestem. Fot. Screen z FB / Ueli Steck
41-letni himalaista, jeden z najwybitniejszych w swoim fachu, zginął wspinając się na Mount Everest. Informacja o jego śmierci wstrząsnęła wspinaczami na całym świecie. Ueli Sneck pobił wiele rekordów, ostatnio zazwyczaj samotnie, najszybciej i najtrudniej.

Wiele wskazuje na to, że Szwajcar popełnił błąd podczas treningowego wyjścia na szczyt Nuptse - przed czakającym go nowym wyzwaniem na Evereście. "Ueli Steck zginął podczas próby zdobycia Mount Everest-Lhoste. Dokładne okoliczności wypadku są obecnie nieznane. Pogrążeni w smutku bliscy proszą media o powstrzymanie się od spekulacji na temat okoliczności jego śmierci" – czytamy na oficjalnym fanpage'u Stecka. Swój żal wyraziła m.in. Martyna Wojciechowska.

Wielka, wielka strata... [*]

Opublikowany przez Martyna Wojciechowska na 30 kwietnia 2017
Jeszcze kilka dni temu alpinista cieszył się z "jednodniowego wypadu" z bazy pod Mount Everestem. Takie wyjścia były już dla niego normą, a on sam cieszył się szacunkiem kolegów.
Imponował szybkością, dzięki której zyskał przydomek "Szwajcarska maszyna". – Chcę się wspinać do końca życia, ale też trzeba wiedzieć, kiedy odpuścić ekstremalne wspinaczki. To jest bilet w jedną stronę – mówił w 2015 r. portalowi wspinanie.pl. Wtedy pobił rekord na północnej ścianie Eigera (szczyt w Alpach Berneńskich)- wyniósł 2 h 22 m, kiedy przeciętnemu wspinaczowi zajmuje to dwa dni. Wszystkie 82 alpejskie czterotysięczniki zdobył w 62 dni.
Steck znalazł również czas, by pokazać Mont Blanc w Google Street View. Razem i innymi alpinistami wnosił kamery na szczyt, aby wspinaczki na ten szczyt można było doświadczyć "przed komputerem". Również te zdjęcia zapierają dech w piersi. Dał się zapamiętać też z lotu na glajcie między kilkoma alpejskimi wierzchołkami w 2012 r. W jednej z książek stwierdził, że ma tysiąc i jedno żyć, by pokonać tysiąc i jedną drogę.
Trwa ładowanie komentarzy...