Co ma wspólnego tramwaj z pożądaniem? Studenci medycyny wszystko wytłumaczą

Ekipa "Tramwaju Zwanego Pożądaniem".
Ekipa "Tramwaju Zwanego Pożądaniem". Materiały prasowe
W piątkowy wieczór w Warszawie rusza niezwykły tramwaj. “Tramwaj Zwany Pożądaniem” - coś świta? Dzwonią, ale nie wiecie, w którym kościele? Jeśli do tej pory ta nazwa kojarzyła wam się jedynie ze sztuką Tennessee Williamsa i oskarowymi kreacjami gwiazd złotej ery Hollywood, pora to zmienić! Już 12-ego maja Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA- Poland pokaże Wam, czym jest Tramwaj w XXI wieku – piszą studenci medycyny na Fp wydarzenia.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA - Poland
Oddział Warszawa

No właśnie - czym jest? Imprezowym autobusem, który będzie krążył cały wieczór po ulicach Warszawy i zabierze Was prosto na JUWenalia. Co na Was czeka w środku? Niespodzianki, konkursy z nagrodami oraz grupa Edukatorów i Edukatorek, która w międzyczasie zapozna Was z najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi zdrowia reprodukcyjnego oraz profilaktyki HIV/AIDS. Odpowiemy na wszystkie nurtujące Was pytania, podczas gdy nasz DJ będzie serwował najgorętsze hity tego lata. Obiecujemy - będzie krótko i na temat, bez wstydu i bez tabu. Kto się odważy?

Edukacja i zabawa
W ramach 6. edycji ogólnopolskiej kampanii pn. "Tramwaj zwany Pożądaniem" organizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland, w piątek w Warszawie kursować będą roztańczone autobusy, w których edukatorzy udzielą informacji na temat chorób przenoszonych drogą płciową.

Kampania finansowana jest ze środków przyznanych IFMSA-Poland w konkursie Pozytywnie Otwarci, a ufundowanych przez Gilead Sciences Poland.

W tym roku "tramwaj" kursuje, w różnych dniach, w 10 miastach Polski. Jazdę nietypowym pojazdem będą pasażerom umilać DJ’e oraz członkowie IFMSA-Poland. W skład zespołu edukatorów w tramwajach zwanych pożądaniem wejdą studenci medycyny, którzy pełnią funkcję Konsultantów Bezpiecznych Zachowań Seksualnych. Dodatkowo, w każdym tramwaju usytuowane zostaną stanowiska z materiałami edukacyjnymi i prezerwatywami.

Trasa "Tramwaju"

Trasa A - 18.30

1. Klubokawiarnia Medyka, ul. Oczki 1a
2. Metro Politechnika 08
3. Plac Konstytucji 02
4. Centrum 04
5. Metro Świętokrzyska 02
6. Uniwersytet 01 – koniec trasy A

Trasa B - 19.00, 20.00, 21.00

1. Uniwersytet 01 – początek trasy B
2. Ordynacka 01
3. Foksal 01
4. Krucza 02
5. Centrum 06
6. Dworzec Centralny 02
7. Plac Narutowicza 02
8. Och Teatr 02
9. Szpital Banacha 02
10. Metro Politechnika 08
11. Plac Konstytucji 02
12. Centrum 04
13. Metro Świętokrzyska 02
14. Uniwersytet 01 – koniec trasy B

Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na kwestie związane ze zdrowiem reprodukcyjnym oraz edukacja społeczna z zakresu profilaktyki zakażeń przenoszonych drogą płciową, a w szczególności zakażeń HIV. Każdy pasażer dostanie unikatowy bilet z adresem najbliższej placówki, w której można wykonać bezpłatny test w kierunku zakażenia tym wirusem.

– Projekt IFMSA-Poland jest wart uwagi nie tylko ze względu na swój oryginalny i rozrywkowy charakter, ale także na kontekst epidemiologiczny. Aż 60 procent zakażonych w naszym kraju stanowią osoby w wieku 25-48 lat. Dlatego tak mocno wspieramy inicjatywy, których przekaz kierowany jest do młodych osób – mówi Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.


Wielu nie ma pojęcia o zakażeniu
Kampania "Tramwaj zwany pożądaniem" dobrze wpisuje się w to zadanie. Przede wszystkim ze względu na swoją popularność i zasięg. Dotychczasowe edycje odniosły sukces w największych ośrodkach akademickich kraju i zyskały duży rozgłos medialny. Organizatorzy liczą, że tegoroczna, szósta już akcja będzie równie efektywna jak poprzednie.
Anna Rewekant
Koordynator Narodowy IFMSA-Poland ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS

Wierzymy, że nasza kampania zwiększy świadomość młodych osób w zakresie bezpiecznych zachowań seksualnych i wpłynie na zmianę ich nastawienia do wykonywania testów w kierunku HIV. Ten wirus już nie zabija, o ile tylko osoby z nim żyjące mają opiekę medyczną i przyjmują leki antyretrowirusowe. Z HIV można żyć długo i relatywnie komfortowo. Mimo to stereotypy na temat wirusa skutecznie blokują osoby młode przed testowaniem się. Młodzi demonizują pozytywny wynik testu do tego stopnia, że rezygnują z jego wykonywania. To wszystko powoduje, że co roku HIV wykrywa się w naszym kraju u coraz większej liczby osób.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych szacują, że od 50 do 70 procent seropozytywnych Polaków nie zdaje sobie sprawy, że żyje z HIV. Jest to największy odsetek w Unii Europejskiej. Organizatorzy kampanii mają nadzieję, że przyczyni się ona do poprawy tej sytuacji.
Trwa ładowanie komentarzy...