Polska już odzyskała zaufanie do Francji? Prezydent Duda liczy na reset w relacjach polsko-francuskich

Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
– Chciałbym, żeby nastąpił swoisty reset w relacjach polsko-francuskich, które w ostatnim czasie z różnych przyczyn bywały trudne – stwierdził dziś Andrzej Duda po rozmowie z prezydentem-elektem Francji. A jeszcze 10 dni temu prezydent oznajmił, że "jeśli Emmanuel Macron wygra wybory prezydenckie we Francji, to będzie musiał zacząć pracować nad tym, aby Polska odzyskała zaufanie do niego i do Francji".

– Powiedziałem, że liczę bardzo na to, że otwarcie nowej prezydentury we Francji umożliwi nowe relacje. Pan prezydent powiedział, że też bardzo by chciał, żeby te relacje pomiędzy Francją i Polską układały się dobrze. Tutaj mieliśmy obydwaj absolutnie jednakowe zdanie – zaznaczył prezydent Andrzej Duda. I zaproponował Francuzowi spotkanie podczas szczytu NATO w Brukseli, który ma się odbyć 25 maja br.


Nie obyło się jednak bez wpadek. Wczoraj Kancelaria Prezydenta poinformowała na Twitterze, że prezydent Andrzej Duda rozmawia telefonicznie z francuskim prezydentem-elektem Emmanuelem Macronem. Chwilę później opublikowano komunikat podsumowujący tę rozmowę. "Prezydenci Andrzej Duda i Emmanuel Macron umówili się wstępnie na pierwsze spotkanie na marginesie najbliższego szczytu NATO" – informowała Kancelaria Prezydenta. Wszyscy zwrócili uwagę przede wszystkim na zwrot "na marginesie".

Przypomnijmy, że niedawno Emmanuel Macron naraził się Polakom, a zwłaszcza prezesowi PiS, stawiając go w jednym szeregu z Putinem oraz Orbanem. Jeszcze jako kandydat na prezydenta Francji stwierdził, że jeżeli obejmie to stanowisko, to będzie domagał się sankcji UE wobec Polski, która "naruszyła wszystkie zasady Unii i rozgrywa różnice kosztów społecznych". Prezydent Andrzej Duda z kolei w TVP stwierdził, że jeśli prezydentem Francji zostanie Macron, to "będzie musiał zacząć pracować nad tym, aby Polska odzyskała zaufanie do niego i do Francji".


Źródło: Polsatnews.pl
Trwa ładowanie komentarzy...