Przekazanie kodów do broni atomowej, wystąpienie w towarzystwie żony. Macron oficjalnie nowym prezydentem Francji

Ustępujący prezydent Friancois Hollande wita w Pałacu Elizejskim Emmanuela Macrona.
Ustępujący prezydent Friancois Hollande wita w Pałacu Elizejskim Emmanuela Macrona. Fot. Screen z LCP / Twitter
Emmanuel Macron został dziś oficjalnie zaprzysiężony na prezydenta Francji. Uroczystości w Pałacu Elizejskim trwają, Macrona powitał ustępujący prezydent Francois Hollande. Po zaprzysiężeniu politycy odbędą rozmowę w cztery oczy.

Emmanuel Macron wygrał w ubiegłym tygodniu wygrał wybory prezydenckie we Francji – w drugiej turze uzyskał 66,1 proc. głosów, daleko w tyle zostawiając kandydatkę skrajnej prawicy Marine Le Pen, na którą zagłosowało 33,9 proc. Francuzów.

Po uroczystym zaprzysiężeniu Macrona na prezydenta Republiki Francuskiej nowy prezydent ma również rozmawiać z Hollandem w cztery oczy przez około 40 minut. W tym czasie ustępujący prezydent ma przekazać Macronowi kody do aktywacji broni nuklearnej oraz inne ściśle tajne informacje. Następnie Macron w towarzystwie żony wygłosi swoje pierwsze przemówienie w Pałacu Elizejskim.
Już jutro Emmanuel Macron wybiera się do Niemiec, by z kanclerz Angelą Merkel rozmawiać o wyzwaniach, przed którymi obecnie stoi Unia Europejska, i i strategiach umacniania strefy euro. To jego pierwsza wizyta zagraniczna.

Na razie nie ma dokładnej informacji na temat tego, kiedy Macron spotka się z przedstawicielami polskiego rządu. Kancelaria Prezydenta w dość niefortunnym wpisie poinformowała o rozmowie telefonicznej Macrona z Andrzejem Dudą, podczas którego prezydenci umówili się na spotkanie "na marginesie najbliższego szczytu NATO".
Trwa ładowanie komentarzy...