Kolejny SKOK zbankrutował. To już drugi w tym roku, a klienci ulokowali w nim gigantyczne pieniądze

SKOK-i co chwilę mają kłopoty. Zdjęcie ilustracyjne.
SKOK-i co chwilę mają kłopoty. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Kamila Kubat / Agencja Gazeta
Twoja SKOK w Kędzierzynie-Koźlu jest – a może raczej była – jedną ze średniej wielkości spółdzielczych kas. Spółka właśnie poszła do likwidacji – podaje "Gazeta Wyborcza".

Upadła kasa miała ponad 50 tysięcy deponentów, którzy powierzyli jej aż 170 mln zł. Klienci na szczęście będą mogli odzyskać swoje pieniądze.

Komisja Nadzoru Finansowego od dłuższego czasu sygnalizowała, że Twoja SKOK chwieje się w posadach. Już od 2016 roku działał w nim zarządca komisaryczny. Ten ustalił, że Twoja SKOK ma... ujemny kapitał własny (minus 52 mln zł), przynosi bieżące straty (2,7 mln zł w tym roku) i ma do odrobienia 76 mln zł strat z poprzednich lat. Twoja SKOK funkcjonowała od kilku lat tylko dzięki pożyczkom z centrali. Tym razem Kasa Krajowa jednak odmówiła kolejnej tury pomocy i stąd bankructwo.

KNF nie informuje, skąd tak fatalna sytuacja upadającej kasy. W większości przypadków scenariusz zawsze był jednak taki sam – wyłudzone lub niespłacone w terminie kredyty oraz korzystanie przez SKOK-i z usług firm trzecich na niekorzystnych dla Kas warunkach. SKOK-i przez ponad 20 lat nie podlegały też nadzorowi finansowemu.

To oczywiście nie pierwsze kontrowersje związane z kasami spółdzielczymi. Działalność SKOK-ów i stojącego za nimi Grzegorza Biereckiego z PiS była nawet przedmiotem zainteresowania prokuratury. Kiedy jednak PiS przejął władzę, sprawa została umorzona.


Źródło: Gazeta Wyborcza
Trwa ładowanie komentarzy...