Roaming, a ceny jak w kraju. Za granicą w Orange zapłacimy tyle samo, co w Polsce

Korzystanie z telefonu za granicą długo wiązało się z obawami o koszty. Od 15 czerwca w UE zaczyna obowiązywać rozporządzenie znoszące dodatkowe opłaty za roaming.
Korzystanie z telefonu za granicą długo wiązało się z obawami o koszty. Od 15 czerwca w UE zaczyna obowiązywać rozporządzenie znoszące dodatkowe opłaty za roaming. Fot. Pixabay
Korzystanie z telefonu za granicą do tej pory wiązało się z obawami o koszty. Od 15 czerwca w UE zaczyna obowiązywać rozporządzenie znoszące dodatkowe opłaty za roaming. Będzie taniej.

Wakacyjne wyjazdy poza granicami Polski zawsze były obarczone jedną skazą – wysokimi kosztami za rozmowy telefoniczne w ramach tzw. roamingu. Sytuacja nieco poprawiła się, gdy weszliśmy do Unii Europejskiej, bo ceny za połączenia w krajach Wspólnoty stały się bardziej znośne. Wciąż jednak do minimum ograniczaliśmy korzystanie z komórki. Teraz możemy wyzbyć się tych telefonicznych fobii.

Zgodnie z najnowszymi unijnymi regulacjami w trakcie podróży do krajów UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego teoretycznie będziemy korzystać z usług telefonicznych i mobilnych dokładnie na takich samych zasadach jak w ojczyźnie. Innymi słowy, ponosząc takie same koszty, jakie ustala nam nasz operator telekomunikacyjny.

Operatorzy różnie podchodzą do rewolucji roamingowej. Ceny mogą być niższe, ale niekoniecznie identyczne „jak w domu”, a opcja ''bez limitu'' może okazać się jednak określoną pulą minut do wykorzystania za granicą. Na całkowite zrównanie stawek od 15 czerwca zdecydował się jedynie Orange Polska. Osoby, które mają abonament Orange w trakcie podróży do krajów UE oraz trzech innych państw europejskich (m.in. Norwegii), już w nadchodzące wakacje będą rozliczane według tych samych zasad co w kraju.
Przykładowo, jeśli korzystamy z abonamentu z nielimitowanymi usługami, będziemy mogli swobodnie i bez ograniczeń rozmawiać, SMS-ować czy korzystać z mobilnego internetu także za granicą, bez obaw o rachunek. Dla użytkowników telefonów na kartę też będzie zdecydowanie taniej bo usługi będą rozliczane według takich samych stawek jak w Polsce, czyli również w kieszeni zostanie nam więcej pieniędzy.


– Do wakacji został trochę ponad miesiąc i na koniec nie pozostaje mi nic innego, jak cieszyć się, że gdy ruszymy na europejskie wojaże, nie będziemy musieli myśleć o kosztach połączeń do Polski czy funkcjonowaniu naszej nawigacji – skomentował na blogu Orange rzecznik Wojtek Jabczyński.

Nowe zasady rozliczania przyniosą niemałe oszczędności dla domowego budżetu. Obniżki mogą sięgnąć nawet 100 proc. Najwięcej skorzystają klienci z nielimitowanymi pakietami usług w Orange (tabelka).
Co w sytuacji, gdy korzystamy z telefonu na kartę? I w tym przypadku cennik roamingowych połączeń, SMSów, MMSów i mobilnego transferu danych będzie identyczny z krajowymi stawkami. W przypadku transmisji danych klienci prepaid w Orange skorzystają z jednej stawki – 10 groszy za 1 MB. Zasada ''roaming jak w kraju'' obejmuje także tych, którzy korzystają z usług powiązanej z Orange marki nju mobile.

Więcej informacji o zmianach w roamingu użytkownicy usług świadczonych przez pomarańczowego operatora znajdą na stronie Roaming Orange Travel.
Trwa ładowanie komentarzy...