Wcale nie trzeba pić, by jechać "na gazie". Są leki, które działają na kierowców gorzej niż alkohol

Kierowca zawsze powinien czytać ulotki leków, które przyjmuje. Nie po wszystkich można prowadzić.
Kierowca zawsze powinien czytać ulotki leków, które przyjmuje. Nie po wszystkich można prowadzić. Prawo autorskie: giakita / 123RF Zdjęcie Seryjne
Nie siadają za kółko po kilku głębszych, ani po narkotykach, a potrafią spowodować wcale nie mniejsze zagrożenie. Może ty też tak robisz, a nawet nie jesteś tego świadomy. Chodzi o prowadzenie samochodu po niektórych lekach. Zawarte w nich substancje potrafią skutecznie zmniejszać nasze możliwości do kierowania pojazdem, wcale nie słabiej niż alkohol.

Dr Leszek Borkowski
Farmaceuta

Informacja o tym, czy lek wpływa na prowadzenie pojazdów zawarta jest w każdej ulotce. Kierowca, tak jak ma obowiązek patrzeć na znaki drogowe, tak samo powinien czytać ulotki leków, które zażywa i to nie tylko tych przepisanych przez lekarza na receptę.

Starsi biorą więcej leków
Jak podaje branżowy portal rynekzdrowia.pl, w latach 2008-2010 Instytut Transportu Samochodowego, Instytut Ekspertyz Sądowych i Komenda Główna Policji przeprowadziły badania pod nazwą DRUID, które były częścią największego programu naukowo-badawczego w Unii Europejskiej w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W badaniu uczestniczyło 19 państw, sprawdzono alkomatami i narkotestami ponad 4 tys. kierowców. Badano czy w organizmach kierowców znajduje się choć jedna z 30 substancji, które uznano za zmniejszająca sprawność kierowcy. Oprócz alkoholu i narkotyków, szukano leków.

Wyniki na obecność niewskazanych substancji leczniczych wypadły nieźle wśród polskich kierowców. Jednak rynekzdrowia.pl zwraca uwagę, że starzenie się społeczeństwa, a co za tym idzie większa liczba kierowców starszych przyjmujących leki, może te statystyki pogorszyć.


Metryka nie tak ważna
Dr Borkowski nie do końca zgadza się z tym poglądem, bo jego zdaniem, wiele zależy nie tyle od wieku metrykalnego, co od wieku biologicznego kierowcy. Inaczej będzie funkcjonował człowiek, który dba o swoje zdrowie, a zupełnie inaczej ten schorowany, zaniedbany, choć będą w tym samym wieku.

Oczywiście im więcej leków przyjmuje kierowca, tym większa szansa na to, że dojdzie do interakcji pomiędzy nimi, że przedawkuje albo zwyczajnie nie przeczyta wszystkich ulotek leków. Jednak typowe schorzenia cywilizacyjne i związane ze starzeniem się, nie mają dedykowanych konkretnych grup leków, które wykluczałyby kierowanie samochodem. Zwyczajnie wśród leków mam takie, których przyjmowanie wyklucza prowadzenie pojazdów, i takie po których można prowadzić.

Jak tłumaczy nam dr Borkowski, są dwa główne typy leków, po których nie powinniśmy prowadzić: uspokajające i pobudzające.
Dr Leszek Borkowski
Farmaceuta

Kwestia uspakajających jest raczej jasna, mogą powodować senność, wolniejsze reakcje. Natomiast leki pobudzające nie wytwarzają, tak jak niektórym się wydaje, dodatkowej energii u człowieka, ale w pewien sposób "kradną" ją z zasobów, które człowiek posiada. Po takich lekach jesteśmy tylko przez jakiś czas pobudzeni, a potem bardzo zmęczeni i senni.

Dlatego należy szczególnie uważnie "przestudiować" ulotkę, jeśli bierzemy leki uspokajające, nasenne, przeciwdepresyjne czy stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych ale też jeśli zażywamy np. leki antyalergiczne, szczególnie te starszej generacji.

Bez recepty nie takie bezpieczne
To jednak grupy leków, po których możemy spodziewać się, że nie wolno siadać po nich za kółkiem. Większy problem to leki bez recepty, które przyjmujemy np. z powodu przeziębienia. Może być to syrop przeciwkaszlowy z efedryną, tabletki stosowane na objawy grypy czy katar z pseudoefedryną, a nawet niektóre leki stosowane przy bólu gardła.

Trudno podać listę leków, po których nie wolno prowadzić samochodu. Jednak każdy kierowca i ten starszy, i ten zupełnie młody, przed odpaleniem silnika powinien zastanowić się, czy aby nie zażywa czegoś, po czym nie powinien jeździć. Niewinne tabletki "na przeziębienie" mogą doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji i tragedii. Warto pamiętać, że w razie spowodowania wypadku kierowca "na lekach" będzie podobnie traktowany jak ten "na podwójnym gazie", czy taki, który jest pod wpływem narkotyków.
Trwa ładowanie komentarzy...