Tu wcale nie chodzi o zmianę konstytucji. "Prezydent chyba niechcący zapowiedział referendum w sprawie Polexitu"

Tu wcale nie chodzi o zmianę konstytucji. "Prezydent chyba niechcący zapowiedział referendum w sprawie Polexitu" – zwraca uwagę prawnik dr hab. Marcin Matczak.
Tu wcale nie chodzi o zmianę konstytucji. "Prezydent chyba niechcący zapowiedział referendum w sprawie Polexitu" – zwraca uwagę prawnik dr hab. Marcin Matczak. Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta
To referendum może mieć drugie dno – o tym opozycja oraz wielu ekspertów mówi od 3 maja, gdy Andrzej Duda ogłosił swój pomysł. Ostatni wywiad prezydenta udzielony Michałowi i Jackowi Karnowskim dla tygodnika "wSieci" wskazuje, o co może chodzić rzeczywiście.

"Nie chcę straszyć, ale Prezydent chyba niechcąacy zapowiedział właśnie referendum w sprawie Polexitu. Będzie pytanie o relację Polski do UE" – zwrócił uwagę na Twitterze prawnik, dr hab. prof. UW Marcin Matczak. Kwestia ta bowiem ma się znaleźć wśród pytań w proponowanym przez Andrzeja Dudę referendum dotyczącym zmian w konstytucji.
W wywiadzie dla "wSieci" Andrzej Duda powiedział m.in., że proponowane przez niego referendum mogłoby się odbyć 11 listopada przyszłego roku. To nowa data – wcześniej Kancelaria Prezydenta informowała, że jednym z rozważanych wariantów jest przeprowadzenie tego głosowania razem z wyborami samorządowymi. Jak pisał Jakub Noch, taki scenariusz oznaczałby dla PiS-u, iż prezydent zaangażuje się w ich kampanię wyborczą po stronie partii rządzącej. Przy czym w samym PiS-ie panuje konsternacja wokół pomysłu Dudy, a sam projekt konstytucji, którym ugrupowanie to przed laty się chwaliło, jest co najmniej kontrowersyjny.
Trwa ładowanie komentarzy...