Zmian w TVP ciąg dalszy. To wszystko ma drugie dno, gdy zna się całą sieć wpływów

Jacek Kurski próbuje zmienić sytuację TVP. A przy okazji swoją własną.
Jacek Kurski próbuje zmienić sytuację TVP. A przy okazji swoją własną. Agencja Gazeta/ Fot. Kuba Atys
Zmianom w telewizji publicznej nie ma końca. Najpierw wstrząs przeżyło tzw. trzecie piętro, czyli szefostwo Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Teraz wiatr zmian wieje w redakcji topowego programu informacyjnego "Wiadomości”. O co tak naprawdę chodzi i czy możemy liczyć na pozytywną zmianę?

Zaraz po długim majowym weekendzie, branżowe media podały informacje o zakończeniu współpracy zarządu Telewizji Polskiej z Piotrem Lichotą, ówczesnym szefem TAI. Na jego miejsce powołano byłego reportera "Wiadomości" i szefa "Teleexpressu" Klaudiusza Pobudzina. Oficjalnie nie podano powodów zmian. Po niecałych dwóch tygodniach okazało się, że zmiana szefostwa to niejedyne roszady, które dotknęły dział informacji TVP.

Jak się robi informacje w TVP
Od osoby zbliżonej do TVP udało nam się dowiedzieć trochę o kulisach publicznej telewizji. W budynku na Placu Powstańców, gdzie TVP przygotowuje swoje programy i serwisy informacyjne, to szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej jest najwyższą instancją, do której dostęp mają nieliczni. Nasz informator mówi, że "dziennikarze telewizji publicznej doskonale wiedzą, że ostateczne decyzje w sprawie tematów reportaży i informacji mających się w nich znaleźć, wcale nie zapadają na porannych redakcyjnych kolegiach, lecz na codziennych przedpołudniowych zebraniach szefów redakcji w gabinecie szefa TAI-u. To on nadzoruje kształt scenariusza "Wiadomości", "Panoramy" i serwisów informacyjnych TVP Info. Niektóre tematy ustalone na porannych redakcyjnych kolegiach zostają, inne "spadają". Ustalana ma być także "linia" każdego tematu politycznego i wątki, które mają być w nich zawarte. Żaden polityczny temat nie powinien być wyemitowany bez ustaleń "z górą".

Pobudzin zamiast Lichoty, czyli łatwiejsze sterowanie telewizją
Powodów zmian na czele Telewizyjnej Agencji Informacyjnej nie podano, ale na "redakcyjnych korytarzach" mówi się, że powołanie Klaudiusza Pobudzina na stanowisko szefa całego pionu informacyjnego TVP to bezpośrednie przejęcie nad nim kontroli przez prezesa TVP Jacka Kurskiego. Znamienne jest to, że pierwsze zebranie szefów redakcji po zmianie było prowadzone osobiście przez prezesa telewizji. W redakcjach informacyjnych nadal mówi się o "telefonicznych konsultacjach” szefa TAI-u z gabinetem prezesa z ulicy Woronicza.


Bugała prezenterką...
Jak pisaliśmy ostatnio, jedna z dotychczas czołowych reporterek topowego programu informacyjnego telewizji publicznej Ewa Bugała została przeniesiona do sąsiedniej redakcji TVP Info, gdzie będzie prowadzić swój własny program. Zostanie też wydawcą dnia. Wydawałoby się, że jest to awans, ale według standardów TVP takie przenosiny to degradacja. Kilkunastokrotnie mniejsza oglądalność i program przepadający na całodobowej antenie. Próbowaliśmy dowiedzieć się więcej od samej zainteresowanej, jednak jak powiedziała: "nic więcej, oprócz podanych już informacji, nie mogę powiedzieć(...) Jeżeli chce się pan dowiedzieć więcej, to proszę o kontakt z rzecznikiem TVP".

...Olechowski wydawcą
To nie wszystko. Portal WirtualneMedia podał, że Jarosław Olechowski, czołowy reporter "Wiadomości” został ich wydawcą. To kolejna bardzo duża zmiana w tej redakcji. Jarosław Olechowski jest uważany za zaufanego człowieka Marzeny Paczuskiej. To on był autorem najważniejszych materiałów w "Wiadomościach”, korespondentem z zagranicznych miejsc, gdzie działo się coś ważnego. I to on narzucał główny przekaz programu. Dowodem na jego pozycję może być to, że Olechowski był jedynym dziennikarzem TVP wysłanym do Wielkiej Brytanii podczas wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Londynie. Korespondent siostrzanej TVP Info miał szansę dotrzeć na miejsce i relacjonować spotkanie Kaczyński-May tylko dlatego, że... był zamach przed brytyjskim parlamentem. Dlatego dziwi fakt, że Olechowskiego odsunięto na mniej eksponowane publicznie stanowisko. Jego także poprosiliśmy o komentarz, jednak nie udało się go nam uzyskać.

Po co te zmiany?
Jak przyznaje w rozmowie z naTemat dr Jędrzej Skrzypczak, medioznawca z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, decyzja o zmianach personalnych zapadła w gabinecie prezesa TVP i mogła być podyktowana próbą ocieplenia wizerunku informacji podawanych w telewizji publicznej. Jak miałaby wyglądać zmiana "koncepcji serwisów informacyjnych"? Na to pytanie nikt nie potrafi odpowiedzieć.

Niedawno w wywiadzie dla naTemat, obecnego prezesa TVP skrytykował Juliusz Braun, który ocenił, że "gdyby na chłodno oceniać stan Telewizji Polskiej, to jasne jest, że już dawno powinna nastąpić zmiana prezesa." Nie jest tajemnicą, że Jacek Kurski jest też coraz częściej krytykowany jest przez polityków obozu rządzącego za spadającą oglądalność, a co za tym idzie mniejsze przychody z reklam. W tle jest także zwiększenie zatrudnienia i premie, mimo mocno uszczuplonego konta spółki. Ostatnio dostało mu się również za przyznanie nagród dziennikarzom "Wiadomości". Prym w krytykowaniu wiedzie przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, który, co nie jest tajemnicą, za prezesem Kurskim nie przepada. Aby utrzymać stanowisko, Jacek Kurski musi wymyślić i wprowadzić duże zmiany, które z jednej strony zwiększą oglądalność kanałów TVP, a z drugiej utrzymać kurs wspomagania władzy.
Spadek oglądalności "Wiadomości" i "Teleexpressu"
(marzec 2016r. -marzec 2017r.)

"Wiadomości" - spadek o 300 tysięcy widzów

"Teleexpress" - spadek o 600 tysięcy widzów

Czytaj więcej

Zarówno o ostatnie zmiany, jak i te planowane próbowaliśmy zapytać rzecznika TVP Łukasza Gresztę. Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Wydawałoby się, że zdjęcie z anteny dwóch reporterów dobrej zmiany rozpocznie pozytywne zmiany w telewizji publicznej. Jednak na gwałtowne i niepewne ruchy prezes telewizji nie może sobie pozwolić. Dla większości rządzącej, TVP to zbyt ważny kanał komunikacji z elektoratem. Zmiany zaszły za daleko.
  • ZOBACZ TAKŻE:
  • TVP
Trwa ładowanie komentarzy...