"Ośmieszali mówiąc do mnie w rodzaju męskim". Kontrowersje wokół wyrzucenia transseksualisty ze szkoły w Rybniku

Ze szkoły w Rybniku usunięto osobę transseksualną. Dyrekcja placówki twierdzi, że powodem były jedynie wagary i złe oceny, ale pojawiają się oskarżenia o nietolerancję.
Ze szkoły w Rybniku usunięto osobę transseksualną. Dyrekcja placówki twierdzi, że powodem były jedynie wagary i złe oceny, ale pojawiają się oskarżenia o nietolerancję. Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta
Coraz głośniej robi się o sprawie wyrzucenia z Zespołu Szkół im. Józefa Rymera w Rybniku uczącej się tam osoby transseksualnej. Dyrekcja placówki twierdzi, iż jedyną podstawą do skreślenia jej z listy uczniów była niska frekwencja na zajęciach i słabe oceny. Powodem notorycznych wagarów miała być jednak nietolerancja panująca w szkole.

Osoba, o której mowa sama przedstawia się jako Magda i na kobietę też wygląda. Już od początku nauki w Zespole Szkół im. Józefa Rymera w Rybniku miała zgłaszać, iż jest transseksuala i przechodzi proces zmiany płci. Dyrekcja placówki nigdy nie miała jednak dostać odpowiednich dokumentów, które potwierdzałyby, że nie jest już mężczyzną. Oficjalnie traktowano ją więc jak ucznia.

Choć dyrektor Zespołu Szkół im. Józefa Rymera w Rybniku Aleksander Pojda w wywiadzie z "Gazetą Wyborczą" wymownie stwierdził, iż "fakt, że komuś wydaje się, że jest kobietą, nie oznacza, że jest tak naprawdę", osoba transseksualna podobno mogła liczyć na specjalne traktowanie. Gdy pojawił się problem z tym, czy powinna korzystać z toalety damskiej czy męskiej, dano jej klucz do trzeciego, nauczycielskiego WC. Zaangażowany miał zostać też psycholog specjalizujący się w tematyce zmiany płci.

To miało nie wystarczać, by osobę transseksualną uchronić przed problemami. – Ośmieszali mówiąc do mnie w rodzaju męskim – żali się teraz na zachowanie nauczycieli w rozmowie z lewicowym portalem Strajk.eu. Twierdzi również, że wychowawczyni miała powiedzieć, iż "nie stworzy jej dobrego świata". – Przestałam chodzić na zajęcia, nie mogłam już znieść tych szykan. Mam nadzieję, że w kolejnej szkole będzie lepiej – stwierdza.


źródło: "Gazeta Wyborcza" / Strajk.eu
Trwa ładowanie komentarzy...