Z tego powinna być wielka afera. Według KIO, resort Macierewicza faworyzował Boeinga przy zakupie samolotów dla VIP-ów

Gdyby PiS było traktowane tak jak inne partie rządzące w przeszłości, nieprawidłowości w MON stałby się źródłem potężnej afery.
Gdyby PiS było traktowane tak jak inne partie rządzące w przeszłości, nieprawidłowości w MON stałby się źródłem potężnej afery. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Prawo i Sprawiedliwość próbuje przekonać opinię publiczną, że wątpliwości w sprawie przetargów i zamówień organizowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej to jedynie gra polityczna Platformy Obywatelskiej. Teraz ten argument jednak upada. Z upublicznionego w piątek wyroku Krajowej Izby Odwoławczej wynika, że resort kierowany przez wiceprezesa PiS Antoniego Macierewicza dopuścił się licznych nieprawidłowości przy przetargu na samoloty dla VIP-ów.

Jak informowaliśmy w naTemat, o zakupie nowej floty dla najważniejszych osób w państwie od Boeinga zdecydowano w ostatnim momencie. MON odpowiednie decyzje podjęło 31 marca, czyli w ostatnim dniu, w którym mogło wydać przeznaczone na VIP-owskie samoloty środki z ubiegłorocznego budżetu państwa. Dopiero kilka dni po tym, gdy Boeing dostał zamówienie z Polski, KIO mogła zakończyć swoje postępowanie i uznała, że zakupu dokonano niezgodnie z prawem zamówień publicznych i przepisami o uczciwej konkurencji. Na całe szczęście dla Antoniego Macierewicza i amerykańskiego koncernu, KIO nie mogła jednak unieważnić umowy, która była już zawarta.

Teraz poznaliśmy pełną treść wyroku KIO, który w innych czasach doprowadziłby zapewne do wielkiej afery i politycznego trzęsienia ziemi. Izba uznała bowiem, że MON dopuściło się "nieuzasadnionego faworyzowanie producenta samolotów Boeing, polegające na przyjętym z góry zamiarze udzielenia zamówienia producentowi samolotów Boeing, pomimo tego, że na rynku istnieją inni wykonawcy, mogący zrealizować zamówienie". Na tym spis przewinień się nie kończy. KIO znalazło dowody także na to, iż w resorcie wiceprezesa Prawa i Sprawiedliwości innym koncernom "uniemożliwiono przystąpienie do postępowania, wyłączając tym samym całkowicie możliwość konkurencji".

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej: MON naruszył prawo faworyzując jedną firmę przy zakupie samolotów VIP! #aferaMacierewicza #sPiSafer #Berczyński

Posted by Tomasz Siemoniak on Freitag, 19. Mai 2017
Błyskawicznie na te informacje zareagowali w piątek politycy Platformy Obywatelskiej. "Żądamy unieważnienia kontraktu na zakup samolotów dla VIP-ów!" - komentował na Twitterze przewodniczący klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann. Przypomnijmy, iż opozycja na celowniku ma jednak nie tylko ten biznes dokonany między resortem Antoniego Macierewicza a amerykańskimi koncernami.

Jeszcze większe emocje wzbudza od fakt, iż w połowie kwietnia ówczesny przewodniczący podkomisji ds. ponownego wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej Wacław Berczyński w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" oznajmił, że to on "wykończył Caracale". Czyli twierdził, iż doprowadził do zerwania przetargu na francuskie śmigłowce wielozadaniowe, które mają zastąpić maszyny producentów z USA. Pikanterii tej sprawie dodaje to, że Wacław Berczyński przez wiele lat był pracownikiem Boeinga.
Trwa ładowanie komentarzy...