Bruksela poucza Waszczykowskiego jak uczniaka. "Żałujemy, że minister nie rozumie roli, struktury i kompetencji KE"

Bruksela poucza Waszczykowskiego jak uczniaka. "Żałujemy, że minister nie rozumie roli, struktury i kompetencji KE"
Bruksela poucza Waszczykowskiego jak uczniaka. "Żałujemy, że minister nie rozumie roli, struktury i kompetencji KE" Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w jednym z wywiadów urządził sobie połajankę znienawidzonego przez polski rząd wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa. Jeśli liczył na to, że Bruksela z pokorą wysłucha jego uwag, to się przeliczył. Rząd w Warszawie znowu zaliczył porażkę 27:1, bo słowa Waszczykowskiego stanowczo potępiła cała Komisja Europejska.

– Żałujemy, że minister nie rozumie roli, struktury i kompetencji Komisji Europejskiej – oświadczył główny rzecznik Komisji Europejskiej Margatitis Schinas. I wcale nie był pytany o to przez dziennikarzy. "Taka reakcja należy do rzadkości i świadczy o wysokiej randze przesłania, wcześniej przygotowanego i uzgodnionego na najwyższym szczeblu" – wyjaśnia korespondentka RMF FM w Brukseli, Katarzyna Szymańska-Borginon. Mówiąc wprost – KE stanęła murem za swoim wiceprzewodniczącym i postanowiła ostro pouczyć szefa polskiej dyplomacji.

A chodzi o wypowiedź Witolda Waszczykowskiego dla "Politico", w której sugerował, że polski rząd nie ma problemu z całą Komisją Europejską, a tylko z jednym komisarzem Timmermansem. No to teraz już wie, że nie tylko z samym wiceprzewodniczącym KE z Holandii "dobra zmiana" ma kłopot.
Frans Timmermans to dla PiS niejako zagraniczny wróg numer jeden. A to dlatego, że niejednokrotnie upominał się o respektowanie prawa w naszym kraju. Kilka miesięcy temu Holender powiedział prosto w oczy Witoldowi Waszczykowskiemu: "szanujcie własną konstytucję". I trudno się dziwić, że szef polskiej dyplomacji nie odpuści żadnej okazji, by Timmermansowi spróbować wbić szpilę.

źródło: RMF FM
Trwa ładowanie komentarzy...