Ewa Kopacz wezwana przez Prokuraturę Krajową. W sprawie nieprzeprowadzenia sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej

Była premier Ewa Kopacz została wezwana przez Prokuraturę Krajową na przesłuchanie w sprawie nieprzeprowadzenia sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej.
Była premier Ewa Kopacz została wezwana przez Prokuraturę Krajową na przesłuchanie w sprawie nieprzeprowadzenia sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta
Choć masowe ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej były oprotestowane przez wiele rodzin i ostro krytykowane przez część duchowieństwa, wygląda na to, że władza skutecznie osiąga nimi planowane cele polityczne. Zaledwie wczoraj ujawniono kolejne informacje o błędach przy dokonanych w Rosji sekcjach zwłok, a właśnie Prokuratura Krajowa "zaprosiła" na przesłuchanie byłą premier Ewę Kopacz.

Poprzedniczka Beaty Szydło została wezwana na przesłuchanie w sprawie nieprzeprowadzenia sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Kluczowym dla tej sprawy jest bowiem fakt, iż w kwietniu 2010 roku Ewa Kopacz była ministrem zdrowia. Tuż po tragicznych wydarzeniach w Smoleńsku wyleciała do Rosji, gdzie osobiście próbowała nadzorować to, co ze zwłokami Polaków robią Rosjanie.

– Z wielką uwagą obserwowałam pracę naszych patomorfologów przez pierwsze godziny. Pierwsze godziny nie były łatwe i to państwo musicie wiedzieć. Przez moment nasi polscy lekarze byli traktowani jako obserwatorzy tego, co się dzieje. To trwało może kilkanaście minut, a potem, kiedy założyli fartuchy i stanęli do pracy razem z lekarzami rosyjskimi, nie musieli do siebie nic mówić – relacjonowała Kopacz w Sejmie 29 kwietnia 2010 roku.

Te słowa wielu zrozumiało jako potwierdzenie, iż polscy specjaliści brali udział w rosyjskich sekcjach zwłok i mogą potwierdzić ich prawidłowe wykonanie. Po dwóch latach od katastrofy smoleńskiej Ewa Kopacz doprecyzowała jednak, że "tylko biegły lekarz sądowy może uczestniczyć w sekcji zwłok". – Nasi lekarze uczestniczyli w przygotowaniach do pokazania ciał bliskim, w ich układaniu – mówiła w wywiadzie udzielonym TVN24.


W sprawie nieprzeprowadzenia sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej Ewa Kopacz ma na razie wystąpić w roli świadka. W podobnym charakterze w tym postępowaniu Prokuratura Krajowa w lipcu chciałaby przesłuchać byłego premiera, a obecnie przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. W przypadku Ewy Kopacz termin planowanego przesłuchania nie został ujawniony.

źródło: RMF FM / Radio ZET
Trwa ładowanie komentarzy...