Ministerstwo Sprawiedliwości wypuściło filmik o tym, jak ważne są sądy. Dokładnie wtedy, gdy sami atakują Sąd Najwyższy

Aż trudno uwierzyć, co pojawiło się na jednym ze związanych z Ministerstwem Sprawiedliwości kanałów YouTube tego samego dnia, w którym z Pałacu Prezydenckiego i rządu napływały wyraźne sygnały, iż ludzie Prawa i Sprawiedliwości nie maja zamiaru respektować ostatniego orzeczenia Sądu Najwyższego. A przecież to tylko jeden element trwającej właśnie wojny z sędziami. Tymczasem resort Zbigniewa Ziobry właśnie wypuścił filmik promocyjny, który "zwykłemu Kowalskiemu" ma tłumaczyć... jak sądy są ważne.

To jednak dość znamienne, że rządowy filmik skupia się w zasadzie na czysto administracyjnej stronie funkcjonowania sądów i działaniach promocyjnych. Wspominany "zwykły Kowalski" dowiaduje się więc wiele o informatyzacji, i nowych półkach w archiwach. Jest też na temat szkoleń dla uczniów z przysługujących obywatelom praw, ale po taką wiedzę widz odsyłany jest już do innych źródeł. W tym do wspominanych odpowiednio przeszkolonych dzieci.

Dlaczego w ogóle taka produkcja powstała? Biorąc pod uwagę podejście "dobrej zmiany" do wymiaru sprawiedliwości, można sądzić, że w rządzie raczej nie było chętnych do tworzenia kampanii społecznych mówiących o tym, jak ważne są sądy. Kluczowe są jednak ostatnie klatki nagrania. To po prostu reklama Funduszy Norweskich, z których sfinansowano większość z wymienionych przez Ministerstwo Sprawiedliwości pozytywnych zmian.

Przy tej okazji warto więc wspomnieć, iż na początku maja premier Norwegii Erna Solberg ostrzegła, iż Oslo może zakręcić kurek z milionami euro na rozwój społeczeństwa obywatelskiego takim autorytaryzującym się państwom jak Polska i Węgry. – Sektor obywatelski nie może być kontrolowany przez państwo – stanowczo oznajmiła Solberg. Co było komentarzem m.in. do podjętych przez rząd Beaty Szydło prób odebrania kontroli nad rozdysponowywaniem Funduszy Norweskich organizacjom pozarządowym, które miałoby zastąpić rządowe Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
  • ZOBACZ TAKŻE:
  • Sąd
Trwa ładowanie komentarzy...