"Lekcja od Sebastiana, to jest odwaga!". Uczeń wygrał olimpiadę i odmówił odebrania nagrody, bo takie ma przekonania

Uczeń, laureat olimpiady przedmiotowej, odmówił odebrania nagrody od miasta stołecznego Warszawy.
Uczeń, laureat olimpiady przedmiotowej, odmówił odebrania nagrody od miasta stołecznego Warszawy. Fot. Screen/Facebook
Co niektórzy odmówili ostatnio przyjęcia medalu od prezydenta i było o nich głośno. Ale o uczniach odmawiających przyjęcia nagród z powodu swoich przekonań chyba jeszcze nie słyszeliśmy. A stało się tak we wtorek w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, podczas uroczystości wręczenia nagród laureatom olimpiad przedmiotowych i zawodowych. – Jest mi bardzo przykro, ale muszę odmówić – powiedział nagle jeden z uczniów.

Sebastian Słowiński to laureat Olimpiady Filozoficznej, uczeń Wielokulturowego Liceum Humanistycznego im. Jacka Kuronia, aktywista LGBT i uczestnik Parady Równości. Nagrodę w Centrum Nauki Kopernik miał odebrać od miasta stołecznego Warszawy, które nie objęło patronatem tej imprezy.

– Jestem zadowolony, że moje osiągnięcia zostały docenione przez miasto, w którym mieszkam i się uczę. Niemniej jestem zaangażowany w obronę praw LGBT, byłem uczestnikiem Parady Równości, która po raz kolejny dostała odmowę patronatu od miasta stołecznego – już po takim wstępie na sali rozległy się brawa. – Jest mi bardzo przykro, ale muszę odmówić odebrania tej nagrody – powiedział na koniec i zszedł z mównicy.

"Nagrodzono go brawami, a za jego przykładem poszła kolejna uczennica. Po gali odbierał gratulacje od pozostałych zwycięzców" – czytamy na facebookowym profilu Parady Równości.
Odmowa ucznia spotkała się z dużym entuzjazmem w sieci. Internauci gratulują mu odwagi, piszą, że to lekcja dla innych. "Posłuchajcie. Tak się rodzą prawdziwe, nonkonformistyczne postawy obywatelskie. Kocham tego chłopaka" – to jeden z komentarzy.
Zareagowała również Barbara Nowacka. "To się nazywa odwaga i wierność przekonaniom" – napisała na Facebooku.
Trwa ładowanie komentarzy...