"Zwracamy się z prośbą o ukrócenie działalności politycznej Rydzyka". Jest wielka petycja Polaków do papieża Franciszka

Czy papież Franciszek może "ukrócić działalność polityczną" o. Tadeusza Rydzyka?
Czy papież Franciszek może "ukrócić działalność polityczną" o. Tadeusza Rydzyka? Fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta
Już kilkanaście tysięcy osób podpisało skierowaną do papieża Franciszka petycję "o ukrócenie politycznej działalności Tadeusza Rydzyka". Nowe podpisy pojawiają się wręcz co kilka sekund, a organizatorzy akcji zamierzają przedstawić głowie Kościoła katolickiego ich co najmniej 100 tys. Ten apel zdaje się ostatnią deską ratunku dla tych, którym nie podoba się uwikłanie duchowieństwa w politykę.

"Zwracamy się z prośbą o ukrócenie działalności politycznej redemptorysty Tadeusza Rydzyka i przywrócenie charakteru religijnego jego radiu oraz telewizji. Tadeusz Rydzyk, zakonnik używający katolicyzmu jako narzędzia do zdobywania pieniędzy i władzy jest przykładem patologii występującej w polskim Kościele Katolickim" – piszą pomysłodawcy tej akcji w serwisie petycji obywatelskich Avaaz.org.

Chcą oni, by papież Franciszek dowiedział się, jak bardzo o. Tadeusz Rydzyk jest zaangażowany w polską politykę. Zamierzają też uświadomić Ojca Świętego na temat kulisów finansowania "dzieł" kontrowersyjnego redemptorysty z budżetu państwa. Zdaniem twórców petycji, działania biznesmena w sutannie "na ogół nie mają nic wspólnego z religią". "Pomimo złożonych ślubów ubóstwa znalazł się wśród pierwszej setki najbogatszych Polaków" – zwracają uwagę. Papież Franciszek ma też dowiedzieć się, że za radiomaryjnym sloganem "katolicki głos w Twoim domu" skrywa się nagonka na uchodźców i promocja nacjonalizmu.
"Apel o ukrócenie politycznej działalności Tadeusza Rydzyka"
fragment petycji zamieszczonej w serwisie Avaaz.org

Tadeusz Rydzyk dzieli Polaków na lepszych i gorszych. Nam, podpisanym pod tą petycją, nie wydaje się to zgodne z ideami chrześcijańskimi ani zasadami humanizmu i zwykłej przyzwoitości. Hierarchowie polskiego Kościoła Katolickiego w milczeniu akceptują niegodną chrześcijanina postawę Tadeusza Rydzyka. Sprawiają wrażenie jakby strach przed jego potęgą medialną i polityczną był silniejszy niż przywiązanie do zasad elementarnej przyzwoitości...

Na koniec skierowanej do papieża Franciszka petycji wyrażono nadzieję na to, że głowa Kościoła katolickiego podzieli obrzydzenie proszących o pomoc Polaków "obłudą, rasizmem, sianiem niezgody i traktowaniem religii jak biznesu", o które to oskarżają o. Tadeusza Rydzyka.

źródło: Avaaz.org
Trwa ładowanie komentarzy...