W nocy stało się coś, co jest gwoździem do trumny samorządów. "Macie wojewodów, chcecie jeszcze to!?"

Joachim Brudziński i Jarosław Kaczyński podczas wieczornego bloku glosowań
Joachim Brudziński i Jarosław Kaczyński podczas wieczornego bloku glosowań Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Pod osłoną nocy PiS dokonał zamachu na samorządy? Tak twierdzi opozycja po przegłosowaniu nowelizacji ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych. Nowela zmieni m.in. zasady wyłaniania prezesów izb, które mają wpływ na budżety jednostek samorządowych. Dzięki podobnemu mechanizmowi PiS chce przejąć kontrolę nad sądami.

"Głosami PiS i Kukiz15 samorząd w Polsce przestał być samorządny i został poddany rządzącej partii. Ustawa o RIO to kaganiec dla samorządów – ogłosił na Twitterze Jan Grabiec, rzecznik PO. Emocji nie brakowało także w trakcie nocnej debaty.
"Jesteście demokracjobójcami"
Ewa Lieder z Nowoczesnej mówiła, że jest to kolejny projekt PiS, który "niszczy" samorządy i powoduje ich "ubezwłasnowolnienie". Według niej, samorządy będą bały się wydawać pieniądze, bo będą pod "pręgierzem". – Macie już swoich wojewodów, teraz będziecie mieć RIO. Jesteście po prostu demokracjobójcami – grzmiał jej klubowy kolega Krzysztof Mieszkowski. Cytowany przez PAP Piotr Zgorzelski z PSL ocenił, że nowelizacja to kolejny etap "zaorania" polskiego samorządu, ponieważ "zamienia on nowoczesny model wspólnot samorządowych mieszkańców po prostu w gminne rady narodowe".

Przyjęte w czwartek rozwiązania są groźne dla samorządu, bo zakładają "całkowite podporządkowanie" regionalnych izb obrachunkowych administracji rządowej. RIO kontrolują finanse samorządów. Dotąd były pod wspólną kontrolą premiera i sejmików wojewódzkich, które wybierały połowę członków kolegium.
Za uchwaleniem noweli głosowało 253 posłów, 189 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Przeciwko przyjęciu noweli protestowali posłowie PO, PSL i Nowoczesnej.

"Bronicie interesów parabanków"
Opozycja alarmuje o skoku na samorządy, a jak tłumaczy zmiany PiS? Przekonuje, że nowe prawo ma zablokować możliwość niekontrolowanego zadłużania się samorządów. – Ta ustawa jest potrzebna, ta ustawa eliminuje patologie, ta ustawa godzi w interesy lichwiarzy i parabanków, a wy, z totalnej opozycji, bronicie interesów lichwiarzy, bronicie interesów parabanków. I dlatego tak krzyczycie, ale to nie jest nic dziwnego, bo wy tacy jesteście – przekonywał Mariusz Błaszczak, szef MSWiA.
Przed głosowaniem protestowały nim: Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Powiatów Polskich i Związek Województw RP.


Sejm odrzucił poprawki złożone do ustawy przez Jacka Protasa z PO, które zakładały m.in. przywrócenie obowiązku zasięgnięcia przez premiera opinii sejmiku przed wydaniem rozporządzenia w sprawie organizacji RIO w danym województwie. Protas chciał również odstąpienia przez ustawodawcę od zmian dotyczących ustawowych kwalifikacji oraz procedury wyboru członków kolegiów i prezesów RIO.
Trwa ładowanie komentarzy...