"Kto jest mułłą Wojsk Obrony Terytorialnej? Kto jest ich rabinem?" MON odpowiedział mediom tak, że... teraz mają kłopot

Obrona Terytorialna jest oczkiem w głowie ministra Antoniego Macierewicza.
Obrona Terytorialna jest oczkiem w głowie ministra Antoniego Macierewicza. fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Ministerstwo obrony rekrutuje kapelanów do Wojsk Obrony Terytorialnej (armia leśna Macierewicza). Zapytałem rzecznika ministerstwa, czy są wśród nich duchowni niekatoliccy – pisze na Facebooku Tomasz Piątek, publicysta "Gazety Wyborczej". Dziennikarz docieka, czy w Polsce religie faktycznie są równe, czy może równe i równiejsze.

Odpowiedź MON była niezwykle lakoniczna. "Uprzejmie informujemy, że trwa nabór kapelanów do WOT na zgodnie z definicją słowa kapelan" – odpisał urzędnik podpisujący się jedynie nazwą Oddziału Mediów w Centrum Operacyjnym MON. Do tego krótkiego komunikatu dorzucił link do tekstu biskupa Kościoła rzymskokatolickiego, Tadeusza Płoskiego, o duchownych w armii.

Ministerstwo obrony rekrutuje kapelanów do Wojsk Obrony Terytorialnej (armia leśna Macierewicza). Zapytałem rzecznika...

Opublikowany przez Tomasz Piątek na 10 czerwca 2017
I to właśnie lektura tekstu zainspirowała Tomasza Piątka do publicznego postawienia kolejnych pytań. Okazuje się bowiem, że w wojsku opiekę religijną nad żołnierzami sprawują duchowni 14 wyznań.

Są to Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polsko-Katolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Kościół Zielonoświątkowy, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, Kościół Chrześcijan Baptystów, Kościół Katolicki Mariawitów, Gminy Wyznaniowe Żydowskie, Wschodni Kościół Staroobrzędowy, Karaimski Związek Religijny i Muzułmański Związek Religijny.

"Wobec tego muszę zapytać: kto jest imamem czy też mułłą Wojsk Obrony Terytorialnej? Kto jest ich rabinem?" – pyta Tomasz Piątek. Wygląda na to, że ciąg dalszy pytań do MON nastąpi.
Trwa ładowanie komentarzy...