Ks. Wojciech Lemański skomentował "taśmy Sowy". I opowiedział o historii, która w Kościele nie przejdzie bez echa

Ks. Wojciech Lemański skomentował tzw. "taśmy Sowy", czyli nagrania z posłuchów założonych ks. Kazimierzowi Sowie.
Ks. Wojciech Lemański skomentował tzw. "taśmy Sowy", czyli nagrania z posłuchów założonych ks. Kazimierzowi Sowie. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Nowe nagrania z podsłuchów założonych w restauracji "Sowa&Przyjaciele", na których słychać rozmowę z udziałem popularnego ks. Kazimierza Sowy stały się tematem numer jeden dla opinii publicznej. Trwa gorąca dyskusja o tym, co duchowny mówił na imieninowym spotkaniu z politykami PO Pawłem Grasiem i Włodzimierzem Karpińskim, gen. dyw. Marianem Janickim, oraz biznesmenem Jerzym Mazgajem. Wielu uznało, że ks. Sowa mówił słowa, które z ust duchownego padać nie powinny. Na ten temat wypowiedział się też ks. Wojciech Lemański. I zrobił to niezwykle dobitnie.

Jak pisaliśmy w naTemat już w piątek, na nagraniach z podsłuchów założonych ks. Kazimierzowi Sowie rewelacji nie ma. To, co słyszy się z jego ust może być zaskakujące tylko dla kogoś, kto jakimś cudem nie wiedział, że duchowny obraca się w środowisku Platformy Obywatelskiej i nie przepada za Prawem i Sprawiedliwością, oraz sympatyzującymi z tą partią mediami. Jedynie wymiana zdań z Jerzym Mazgajem może budzić większe kontrowersje. – Jurek, nie polemizować... Zniszczyć naprawdę. Tu uważam, że nie ma się wiesz, żadnych... – tak brzmiał komentarz ks. Sowy do postawionego przez biznesmena pytania o to, co zrobić z niekorzystnie opisującą go "Gazetą Polską".

W innych częściach nagrania słychać, jak ks. Kazimierz Sowa wypowiadał się o tym, iż "każdy skok w sondażach następował po jakimś pozytywnym sygnale ze sportu", "Grad (były minister skarbu państwa - red.) skończy ostatecznie na szefie Tauronu", a "Rysiu Petru zawsze będzie prezesem zapier...ącym". – Wolałbym teraz nie komentować – oznajmił po tym wszystkim ks. Sowa w rozmowie z naTemat.

Posypały się za to komentarze innych. Wielu zarzuca ks. Kazimierzowi Sowie, że udowodnił podobieństwo do o. Tadeusza Rydzyka. Najczęściej krytykowane jest jego rzekomo zbyt głębokie uwikłanie w politykę. Nie brakuje jednak i tych, którzy ocenili, że w rozmowie z Grasiem, Karpińskim, Janickim i Mazgajem używał słów, których nigdy wypowiadać nie powinien. Taką opinię usłyszeliśmy m.in. z krakowskiej kurii. Według abp. Marka Jędraszewskiego, "upublicznione słowa nagranej rozmowy, której uczestnikiem był ks. Kazimierz Sowa, nawet jeśli zostały wypowiedziane podczas prywatnej konwersacji, nie licują z powołaniem kapłańskim".


Swoim komentarzem do tej sprawy postanowił podzielić się jednak także ks. Wojciech Lemański. Najmocniej wypowiedział się przede wszystkim w kwestii tego, co polscy duchowni mawiają w prywatnych rozmowach. "Od tej pory przy wejściu do kurii, na plebanie, a zwłaszcza do gmachu KEP, należy zainstalować detektory urządzeń nagrywających. Rewizja osobista, aparatura zagłuszająca, specjalne szkolenia dla duchownych. Gdyby bowiem nagrania niektórych choćby rozmów za tymi ścianami zostały opublikowane, utonęlibyśmy w szambie" - stwierdził. I napisał o czymś, co z pewnością nie przejdzie bez echa.
ks. Wojciech Lemański
na Facebooku we wpisie pt. "Z archiwum polskich nagrań"

Jakiś czas temu dziekan Trojanowski relacjonował z detaliczną dokładnością wulgaryzmy wykrzykiwane przez arcybiskupa w budynku kurii warszawsko-praskiej. A co by się stało, gdyby nagranie z tych występów trafiło do internetu?

Wiele lat temu uczestniczyłem w uroczystym obiedzie na plebanii. Ksiądz biskup, księża dziekani, proboszczowie, wikariusze i rekolekcjonista. Uśmiechy, szczęk sztućców, toasty i dykteryjki. A potem wypowiedź o potrzebie wzniesienia pomnika Hitlerowi za skuteczne rozwiązanie w Polsce kwestii żydowskiej. I ta reakcja, a raczej brak reakcji. Gdyby ktoś to wtedy nagrał. Kurski pewnie by tego nie puścił, ale może ktoś chętny by się znalazł. Może ksiądz Zieliński z „Idziemy” albo ksiądz Skubiś z „Niedzieli”, a może ksiądz Gancarczyk z „Gościa Niedzielnego”.
Czytaj więcej

Trwa ładowanie komentarzy...