"Gdzie jest twoja burka?". Irańska reżyserka ofiarą ksenofobicznego zachowania służb z lotniska w Warszawie

Codziennie słyszymy o rasistowskich incydentach w Polsce. Okazuje się, że na największym, międzynarodowych lotnisku w Polsce także można się z tym spotkać.
Codziennie słyszymy o rasistowskich incydentach w Polsce. Okazuje się, że na największym, międzynarodowych lotnisku w Polsce także można się z tym spotkać. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
W ostatnich dniach już prawie codziennie słyszymy o rasistowskich lub ksenofobicznych incydentach mających miejsce w stolicy Polski. Głośno było o wyrzuceniu czarnoskórego z autokaru, groźbach pod adresem warszawskiego meczetu i zamknięciu drzwi jednego z modnych klubów przed osobami nie mówiącymi po polsku lub angielsku. Teraz dowiadujemy się o skandalu na Lotnisko Chopina w Warszawie.

O sprawie poinformował jeden z organizatorów festiwalu "Kino w trampach" Maks Piłasiewicz. Na swoim Facebooku opublikował post, w którym opisuje sytuację, jaka dotknęła gościa specjalnego festiwalu, czyli reżyserkę irańskiego pochodzenia Nikę Padidar.

W piątek (9.06) ok godziny 11:30 na Warsaw Chopin Airport nasz gość festiwalu Kino w Trampkach holenderska reżyserka...

Posted by Maks Piłasiewicz on Montag, 12. Juni 2017
Podczas kontroli bezpieczeństwa pracownik lotniska zaczął ją wypytywać o pochodzenie. Kiedy dowiedział się, że Padidar pochodzi z Iranu zapytał "gdzie jest twoja burka?", a później dodał "przecież wszyscy w Iranie noszą burki". Po tym wziął jej bagaż do szczegółowej kontroli. Ten wpis wywołał oburzenie w internecie, większość z komentujących domaga się wyciągnięcia konsekwencji wobec pracownika. Internauci zwracają też uwagę na to, że jest to kolejny już incydent rasistowski w naszym kraju.

Nie ma jeszcze stanowiska dyrekcji lotniska w tej bulwersującej sprawie. Jak mówi przedstawiciel portu, trwa sprawdzanie, co się stało przy kontroli bezpieczeństwa. Wyniki postępowania będą znane jutro.
Trwa ładowanie komentarzy...