Zapytano biskupów, czy miesięcznice smoleńskie mają charakter religijny. A oni na to...., że nie wiedzą

Czy wiece PiS mają charakter religijny? Biskupi nie wiedzą.
Czy wiece PiS mają charakter religijny? Biskupi nie wiedzą. fot. Przemek Wierzchowski / AG
Czy wiece PiS pod Pałacem Prezydenckim, nazywane przez partię "miesięcznicami", to uroczystości rzymskokatolickie? O to kardynała Nycza zapytał prof. Jacek Leociak z PAN. O religijnym charakterze demonstracji, podczas których Jarosław Kaczyński zapowiada, że dojdzie do prawdy i zwycięży, przekonuje sama partia. A hierarchowie Kościoła rzymskokatolickiego?

Pytanie profesora nie służyło tylko zaspokojeniu akademickiej ciekawości. Wszak dziewięciu kontrmanifestantom grożą sankcje prawne, bo zostali oskarżeni o "złośliwe przeszkadzanie w wykonywaniu aktu religijnego". Czy wiece smoleńskie PiS pod Pałacem, podczas których modlitwy katolickie z udziałem księdza przeplatają się z agitacją partyjną, są "aktami religijnymi"? Takie pytanie prof. Leociak skierował do warszawskiej kurii.

A w imieniu biskupów odpowiedział rzecznik prasowy, ks. Piotr Śliwiński. Okazuje się, że hierarchowie kościelni nie mogą udzielić odpowiedzi na pytanie o religijny charakter wieców PiS, bo... nie są kompetentni. Dlaczego? Bo nie są organizatorami tych wydarzeń. Kuria przy okazji dodaje, że bez wątpienia religijny charakter ma msza za ofiary katastrofy smoleńskiej.

Kto pyta, nie błądzi - co w tym przypadku jest szczególnie ważne, gdyż unieważnia zarzuty stawiane zatrzymanym w czasu...

Opublikowany przez Beata Chmiel na 15 czerwca 2017


Prof. Leociak skomentował na Facebooku odpowiedź kurii. "Unik teologicznego skomentowania 'miesięcznic smoleńskich' (...) jest wielce wymowny". Akademik zwraca uwagę na to, że podczas gdy kardynał Nycz nie chce udzielić stanowczej odpowiedzi, inni przywódcy kościelni nie mają problemu z wygłaszaniem "zamachowych" opinii. "Mocnym głosem mówi abp. Jędraszewski, osiągając szczyty absurdu i nieprzyzwoitości snuciem spiskowych teorii tego zbrodniczego zamachu. Mamy więc dwa Kościoły, dwie religie. Kardynał Nycz to potwierdza. Dziękuję mu za to" – podsumowuje prof. Leociak.


Przypomnijmy, że kilka lat temu biskupi nie byli kompetentni ws. swojego symbolu religijnego na Krakowskim Przedmieściu. Teraz nie są kompetentni ws. wiecu PiS z katolicką oprawą. Cały czas czują się za to kompetentni ws. macic polskich kobiet.
Trwa ładowanie komentarzy...