Helmut Kohl nie żyje. Były kanclerz Niemiec miał 87 lat. To m.in. dzięki Niemu żyjemy w Europie, jaką znamy

Helmut Kohl nie żyje.
Helmut Kohl nie żyje. Domena publiczn
Helmut Kohl nie żyje. Były kanclerz Niemiec zmarł w swoim domu w wieku 87 lat. Kohl był jednym z najważniejszych polityków w Europie po II wojnie światowej. To on odpowiadał za zjednoczenie Niemiec z innymi krajami, także z Polską.

16 lat – przez tak długi okres Kohl był na stanowisku kanclerza Niemiec (1982-1998). To o nim mówi się jako o "architekcie zjednoczenia Niemiec", który miał istotny wpływ na proces integracji europejskiej. W 1989 roku przedstawił 10 punktów zjednoczenia Niemiec. Ponadto był zwolennikiem traktatu z Maastricht w 1992 roku, który de facto powołał do życia Unię Europejską i wspólną walutę europejską. W trakcie jego kadencji zawarto układ z Schengen w 1985 roku, który jest odpowiedzialny za Europę bez kontroli granicznych.
To w czasie jego rządów podpisano polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, a także ostatecznie ustalono polsko-niemiecką granicę. Odpowiadał także za pojednanie z Francją czy USA. On sam – poza byciem kanclerzem – przez 25 lat (1973-1998) był także przewodniczącym Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). Urodził się w 1930 roku w Ludwigshafen i to właśnie tam, w swoim domu, zmarł 87 lat później. Helmut Kohl był najdłużej sprawującym władzę kanclerzem w powojennej historii Niemiec.
Trwa ładowanie komentarzy...