Ziobro kwestionuje wyrok sądu i zapowiada zmianę prawa. Jego zdaniem drukarz miał prawo odmówić drukowania plakatów LGBT

Zbigniew Ziobro nie zgadza się z wyrokiem sądu, zapowiada kasację i zmianę prawa.
Zbigniew Ziobro nie zgadza się z wyrokiem sądu, zapowiada kasację i zmianę prawa. Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Zbigniew Ziobro nie zgadza się z wyrokiem sądu apelacyjnego i zapowiada jego kasację. Chodzi o głośną sprawę, gdy drukarz został skazany za odmowę wydrukowania plakatów LGBT. Zdaniem ministra sąd naruszył jego wolność.

Sąd Apelacyjny uznał, że drukarz nie miał prawa odmówić wykonania zlecenia. Choć wyrok jest skazujący, to sąd odstąpił od wymierzenia kary. Można by się spodziewać, że sprawa będzie jakimś przykładem dla innych rzemieślników, którzy odmawiają wykonania usługi z uwagi na różnicę poglądów, przekonań czy orientacji seksualnej zleceniobiorcy i zleceniodawcy.

Tymczasem jednak po stronie skazanego drukarza staje sam minister Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem sąd w obronie praw zleceniodawcy naruszył wolność drukarza. Ziobro zapowiada kasację wyroku, a co więcej – zmianę przepisów. Jeśli do tego dojdzie, klauzula sumienia będzie obowiązywać nie tylko aptekarzy i lekarzy.

Wszystko po to, żeby "środowiska homoseksualne nie wymuszały pod pretekstem homofobii angażowania się w ich ideologiczne pomysły ludzi, który się z nimi stanowczo nie zgadzają" – stwierdził w wywiadzie udzielonym programowi pierwszemu Polskiego Radia minister sprawiedliwości. Ziobro podkreśla, że Polska musi być państwem wolności. Zauważa, że środowiska homoseksualne też nie chciałyby być zmuszane do drukowania w swoich drukarniach plakatów, które określają homoseksualizm jako chorobę. – Jest wolność i tę wolność szanujmy – stwierdził minister.


Tego, że Zbigniew Ziobro zakwestionuje wyrok sądu można się było spodziewać. Krytykował już wyrok sądu rejonowego w tej sprawie, nazywając go niebezpiecznym precedensem.

źródło: Polskie Radio PR 1
Trwa ładowanie komentarzy...