"W ukrytej kamerze"? Nie, to tylko dziurawa przeglądarka Chrome umożliwia nagrywanie bez twojej wiedzy

Przeglądarka Google Chrome ma błąd pozwalający na nagrywanie nas nawet wtedy gdy nie wyraziliśmy zgody. Hackerzy maja więc pole do popisu. A my lepiej uważajmy co robimy przy komputerze.
Przeglądarka Google Chrome ma błąd pozwalający na nagrywanie nas nawet wtedy gdy nie wyraziliśmy zgody. Hackerzy maja więc pole do popisu. A my lepiej uważajmy co robimy przy komputerze. Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
Przeglądarka Google Chrome ma błąd, który umożliwia np. hackerom podsłuchiwanie i nagrywanie nas bez naszej wiedzy. Chyba nikt nie chciałby by ktoś się wiedział co mówimy lub mówimy przy komputerze. I do tego to nagrywał nawet gdy się nie zgadzamy. Google jednak bagatelizuje sprawę. A my ostrzegamy.

To, że jesteśmy podsłuchiwani, nagrywani i nie ma żadnej prywatności jest tajemnicą poliszynela. Co chwilę pojawiają się kolejne rewelacje przez które tracimy zaufanie do internetu i organizacji w obawie o nasze spokojne życie. Teraz kamyczek do ogródka "paranoi" dokłada Google. Na stronie niebezpieznik.pl jest opisany cały schemat jak ktoś nas może szpiegować przez przeglądarkę Chrome.


Normalnie gdy strona chce korzystać z kamerki lub mikrofonu pyta nas o zgodę. Jeden z użytkowników zauważył błąd, który pozwala nas inwigilować nawet jeśli nie wyraziliśmy zgody. Wystarczy, że strona jest podatna na ataki XSS (polegają na "wstrzyknięciu" złośliwego kodu na stronie i jego uruchomienie). I tak, ktoś może wykorzystać pozwolenie na nagrywanie, który wydaliśmy na jednej stronie - na innej stronie. Nawet tego nie zauważymy, bo nie będzie się świecić "czerwona kropka" w przeglądarce.
Jak czytamy na stronie niebezpiecznik.pl problem został zgłoszony Google. Internetowemu gigantowi jednak nie śpieszno z poprawkami "użytkownik przecież zezwala na dostęp do urządzeń audio-wideo prawdziwej stronie. To że błędy na tej stronie pozwalają komuś za pomocą JS [Java Scipt - język programowania] ukryć fakt nagrywania, to po części wina tej strony, a nie tylko przeglądarki" - czytamy na stronie.

Jak widać nawet jeśli jesteśmy ostrożni i uważamy w co klikamy, to i tak ktoś może nas podglądać. Jak się przed tym ustrzec? Można np. zmienić przeglądarkę. Jeśli lubimy Chrome to z zewnętrznymi kamerkami i mikrofonami i ich odłączeniem nie będzie problemu. Co z wbudowanymi takimi jak w laptopie? Najlepiej korzystać z analogowego sposobu zasłaniania kamerki np. przyklejając na nią zwykłą naklejkę gdy jest nieużywana. Z mikrofonem jest trudniej, bo trzeba go wyłączać w opcjach systemu. Jednak są programy, które i tak pozwalają go włączyć...


Źródło: niebezpiecznik.pl
Trwa ładowanie komentarzy...