Podwójne życie polskich galerii i muzeów, czyli Internetowy poradnik wakacyjny

Grafika  - dr hab. Piotr Welk, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Grafika - dr hab. Piotr Welk, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
To już dawno nie są smutne sale z zakurzonymi eksponatami. Galerie i muzea w Polsce nie tylko przechodzą metamorfozę, ale prowadzą bogate życie w wirtualnym świecie. Podróżując po kraju warto zajrzeć do wielu z nich, zwłaszcza, że możecie poprzedzić wizytę w realu spacerem wirtualnym. Dziś w naszym subiektywnym przewodniku wybrane muzea i galerie z ciekawą propozycją dla Internautów.

Włącz lampę i wkrocz do podziemi!
Kopalnia Soli „Wieliczka” to zabytek klasy światowej, wpisany jako jeden z pierwszych dwunastu obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Dla Internautów przygotowała jedne z najlepszych na świecie aplikacji wirtualnych. Solne rzeźby i komnaty poznacie zwiedzając kopalnię jako turysta lub górnik, po drodze jednak będziecie musieli sprostać różnym wyzwaniom.
Zamki i pałace to najchętniej odwiedzane miejsca w naszym kraju. Jeśli nie znajdziecie czasu na przejście całego szlaku Orlich Gniazd, skorzystajcie z wirtualnych wycieczek w sceneriach letnich i zimowych, zajrzyjcie też do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, gdzie dzięki gigantycznym panoramom sferycznym zobaczycie elementy autentycznego wystroju wnętrz z przełomu XIX i XX wieku. Na zdjęciach 360° wspaniale prezentuje się też wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO gotycki zamek obronny w Malborku, można nawet spojrzeć na okolicę z wieży zamkowej.


Na spotkanie z Wszędołazem
Fanom motoryzacji polecamy Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie – jedno z największych w Polsce muzeów o profilu technicznym, które mieści się we wpisanej do rejestru zabytków zajezdni tramwajowej. Znajdziecie w nim zabytkowe pojazdy komunikacji miejskiej oraz samochody polskiej produkcji (między innymi Warszawa, Syrenka, Mikrus, Wszędołaz i Lekki Pojazd Terenowy), do których można „wejść”. W
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - uhonorowanego w 2016 roku nagrodą Europejskiego Muzeum Roku, poza wystawami w formie panoram sferycznych znajdziecie wirtualne ekspozycje "eksponat po eksponacie". Dla osób o mocnych nerwach przygotowano sferyczne panoramy najbardziej przerażającego muzeum na świecie – Auschwitz Birkenau – mieszczącego się w dawnym nazistowskim kompleksie obozów koncentracyjnych wraz z obozem zagłady na terenie Oświęcimia i Brzezinki. Dzięki panoramom sferycznym możecie poruszać się po całym terenie wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a także "uczestniczyć" w Marszu Żywych.

Panoramy sferyczne umożliwiają również zwiedzanie niemal całego Wrocławia. Projekt Wrocław 360 to nie tylko muzea i galerie, ale też gmach Opery Wrocławskiej, obiekty sakralne czy znane wnętrza miasta. W bardzo ciekawy sposób poznać można również Żyrardów – osada fabryczna jest obecnie jedynym w Europie zachowanym w całości zespołem urbanistycznym miasta przemysłowego z przełomu XIX wieku, a większość budynków użyteczności publicznej i domów nadal pełni swoje funkcje! Wirtualny spacer jest możliwy dzięki połączeniu archiwalnych zdjęć ze współczesnymi panoramami sferycznymi umieszczonymi na animowanej mapie miasta. [b
]Wycieczka z Janem Fryczem[/b]
Wielbicieli twórczości Zdzisława Beksińskiego z pewnością zainteresuje wiernie odtworzona warszawska pracownia artysty w Muzeum Historycznym w Sanoku, a fanów muzyki poważnej zapraszamy na spacer po Filharmonii Narodowej (także po miejscach niedostępnych dla melomanów). Jeden z największych teatrów operowych świata, Teatr Wielki w Warszawie dla wirtualnych zwiedzających przygotował niezwykły projekt "Być wielkim" Darii Rzepieli z Janem Fryczem w roli narratora. To połączenie filmów, zdjęć i animacji.


Muzeum Narodowe swoje zbiory udostępnia na zasadach podobnych do największych światowych muzeów. Niemal każdy obiekt ze zbiorów jest już skatalogowany, możecie zobaczyć jego zdjęcia i przeczytać dokładne informacje na temat eksponatów. Muzeum w Warszawie daje dodatkowo możliwość tworzenia własnych zbiorów, zaś w Krakowie dostajemy także dostęp do wirtualnych wycieczek po kilku budynkach. Jest z czego wybierać, a więcej wirtualnych muzeów i galerii znajdziecie na stronie www.legalnakultura.pl, gdzie mieści się Baza Legalnych Źródeł, dającą dostęp do zasobów kultury zgodnie z prawem i wolą twórców.

Artykuł powstał dzięki współpracy z Fundacją Legalna Kultura.

Trwa ładowanie komentarzy...