Wielkie grillowanie w PiS. Czyli kogo wzięły tego lata na ruszt sejmowe komisje śledcze, prokuratura i prawicowe media

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro oraz szefowa sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold mają pełne ręce roboty
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro oraz szefowa sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold mają pełne ręce roboty Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Grillowanie to nasze dzieło - stwierdził kilka ładnych lat temu prezes PiS Jarosław Kaczyński odpowiadając na pytanie "Rzeczpospolitej”, co Polacy wolą bardziej: grilla z premierem Tuskiem czy rewolucję z premierem Kaczyńskim? Jego słowa miały być oczywiście żartem, ale w ostatnim czasie nabrały nowego znaczenia, szczególnie w kontekście politycznego grilla. Bo sejmowe komisję śledcze i prokuratura mają pełne ręce roboty z grillowaniem opozycji.

Kogo w te wakacje grilluje PiS?

1. Donald Tusk

Szefa Rady Europejskiej grillują jednocześnie sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold i prokuratura, która co i rusz wzywa go na przesłuchania. PiS nawet nie ukrywa, że chce dorwać byłego premiera by pokrzyżować mu plany powrotu do polskiej polityki. Przed komisją śledczą zeznawał niedawno Tusk junior, którego słowa o tym, iż "wiedzieli z ojcem że działalność Amber Gold to lipa", na pewno zostaną wykorzystana przez PiS przeciwko byłemu premierowi. Ale Donald Tusk już jest albo za chwilę będzie ciągany także przez prokuraturę. Chodzi o współpracę polskich i rosyjskich służb, katastrofę smoleńską, prywatyzację Ciechu-u, czy właśnie śledztwo ws. Amber Gold.

2. Hanna Gronkiewicz-Waltz

Do grillowania prezydent Warszawy została powołana specjalna komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji w stolicy. Na jej czele stanął bliski współpracownik ministra sprawiedliwości Patryk Jaki. Gronkiewicz-Waltz odmawia stawienia się przed obliczem śledczych, ale dotychczasowe zeznania świadków zrzucają polityczną odpowiedzialność za przekręty reprywatyzacyjne w Warszawie na nią i jej bliskich współpracowników. Grillowanie prezydent stolicy będzie trwać, a przy okazji PiS będzie chciało "przypiec” kilku warszawskich liderów PO i spowodować by z aferą była kojarzona cała partia. W myśl zasady, że coś się musi przykleić.

3. Mateusz Kijowski

Były lider KOD i wciąż szef ruchu na Mazowszu usłyszał ostatnio zarzuty prokuratorskie. Prokuratura Okręgowa w Świdnicy zarzuciła mu poświadczenie nieprawdy w fakturach, przywłaszczenie 121 tys. zł i próbę przywłaszczenia kolejnych 15 tys. Zarzuty ma również były skarbnik KOD Piotr C. Obaj mężczyźni nie przyznają się do winy, ale ich problemy z prawem obciążają całą organizację. Wcześniej zarzuty usłyszał lider KOD-kapeli Konrad M. Jest oskarżony o handel kobietami i czerpanie z tego tytułu korzyści majątkowych. Sam utrzymuje, że nie ma sobie nic do zarzucenia i przekonuje, iż jest "ofiarą ziobrowych służb”.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy pan Tomasz Orepuk ogłosił w środę w mediach, że mam się meldować w...

Opublikowany przez Mateusz Kijowski na 3 lipca 2017

4. Sławomir Neumann

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze wznowiła miesiąc temu śledztwo ws. podejrzenia korupcji z udziałem obecnego szefa klubu PO. Śledztwo dotyczy okresu, w którym Neumann pełnił obowiązki wiceministra zdrowia. Polityk PO przypomniał, że śledztwo, które było prowadzone "na podstawie anonimu sprzed lat było zamknięte i zakończone" - Ale rozumiem, że zmieniła się okoliczność, bo prokuratorem generalnym został Zbigniew Ziobro - stwierdził i podkreślił, że spokojnie czeka na zakończenie postępowania.

5. Ewa Kopacz

Była premier i była minister zdrowia Ewa Kopacz została niedawno wezwana na przesłuchanie w charakterze świadka w śledztwie dotyczącym m.in. nieprzeprowadzenia sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. W tej samej sprawie prokuratorzy wezwali też na przesłuchanie byłego premiera Donalda Tuska, przesłuchany został też były szef MSZ Radosław Sikorski. Kopacz jest grillowana w związku z ekshumacjami ofiar katastrofy smoleńskiej i nieprawidłowościami dotyczącymi pogrzebów ofiar jakie wyszły na jaw.

6. Władysław Frasyniuk

Były lider "Solidarności” usłyszał zarzut przeszkadzania w przebiegu niezakazanego zgromadzenia. Zarzut dotyczy zdarzeń z 10 czerwca, gdy kilkadziesiąt osób usiadło na jezdni, by uniemożliwić przemarsz przed Pałac Prezydencki uczestnikom obchodów miesięcznicy smoleńskiej. Frasyniukowi grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności. Wciąż trwa też postępowanie w sprawie rzekomego naruszenia przez Frasyniuka nietykalności fizycznej jednego z policjantów, za to władza może go wtrącić za kraty na trzy lata.

7. Lech Wałęsa

Kilka dni temu Instytut Pamięci Narodowej umorzył śledztwo w sprawie podrobienia przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa dokumentów TW "Bolek”. W ocenie prokuratorów IPN dokumentacja dotycząca Lecha Wałęsy jest autentyczna, co miał potwierdzić Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie. - Były prezydent Lech Wałęsa, jeżeli czuje się publicznie pomawiany o współpracę z SB, ma prawo złożyć wniosek o autolustrację i dowieść przed sądem, że nie był tajnym współpracownikiem – powiedział szef pionu śledczego IPN Andrzej Pozorski. Wałęsa razem z Frasyniukiem mają wziąć udział w blokadzie miesięcznicy smoleńskiej 10 lipca.

8. Adam Bodnar

Prawo i Sprawiedliwość uważa, że Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar powinien podać się do dymisji za swoją wypowiedź na temat Holokaustu. Także zdaniem Kukiz'15 - PiS powinien złożyć w Sejmie wniosek o odwołanie Bodnara. – Musimy pamiętać, że wiele narodów współuczestniczyło w realizowaniu Holokaustu. W tym także naród polski – mówił w ubiegłym tygodniu, na antenie TVP Info, Adam Bodnar odnosząc się do artykułu w "Frankfurter Rundschau”. Choć w wystosowanym później oświadczeniu RPO przeprosił za te słowa, wciąż nie cichną komentarze na ich temat i ewentualnej dymisji RPO. PiS chce przejąć instytucję rzecznika, albo całkowicie ją zlikwidować.

9. Jan Grabiec

"Jan Grabiec kłamie" brzmią nagłówki na prawicowych portalach, a na forach, Twitterze i Facebooku zwolennicy PiS z lubością piszą o tym, jak rzecznik PO Jan Grabiec został złapany na oszustwie. TVP Info zrobiło z tego nawet wydanie specjalne wiadomości. Ksiądz Hieronim Średnicki w liście do kierownictwa TVP przekonuje, że został bezprawnie zacytowany przez posła i nigdy nie rozmawiał z Grabcem na temat uchodźców. – To prawda – przyznaje Jan Grabiec, który w rozmowie z naTemat tłumaczył, że to było przejęzyczenie. Chodziło mu o biskupa.

10. Petru, Biedroń, Kwaśniewski, Sowa i inni

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru miał już swoją Maderę. Posłanka tej partii Joanna Scheuring-Wielgus musiała zamieścić specjalne oświadczenie po nagłośnieniu w sieci plotek jakoby "nawaliła się jak stodoła” na weselu. Prezydent Słupska Robert Biedroń nie otrzymał ostatnio absolutorium od radnych PiS i był grillowany na sesji Rady Miasta za brak inwestycji i fikcyjna nadwyżka w budżecie. Ksiądz Kazimierz Sowa został zdyskredytowany przez opublikowanie taśm z jego udziałem, a były prezes TK Jerzy Stępień właśnie się dowiedział, że jest wobec niego prowadzone postępowanie dyscyplinarne. Prokuratura w Katowicach poinformowała ostatnio, że chce do grudnia br. przedłużyć śledztwo w sprawie majątku Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich, a Bronisławowi Komorowskiemu PiS wciąż próbuje "udowodnić "związki z WSI.

Polityczny grill już się pali albo za chwilę zostanie rozpalony pod innymi osobami kojarzonymi z opozycją.
Trwa ładowanie komentarzy...