RELACJA ZAKOŃCZONA WAŻNE

Donald Trump kończy wizytę w Polsce

Kalendarz europejskiego tournée Donalda Trumpa jest bardzo napięty i w pewnym pośpiechu dobiega końca polska cześć tej podróży. Wkrótce prezydent USA wyleci z Okęcia do niemieckiego Hamburga, gdzie weźmie udział w szczycie G20.

WAŻNE

"Stajemy ramię w ramię, broniąc art. 5 NATO - wspólnego zobowiązania do obrony kolektywnej"

- Stany Zjednoczone zademonstrowały nie tylko przez słowa, ale i działania, że stoimy w ramię w ramię broniąc art. 5 - zobowiązania do obrony kolektywnej - oznajmił Donald Trump.

Co należy uznać za najważniejszy punkt jego podróży do Polski. Wspomniany art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego stanowi bowiem podstawę zasady "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Dotąd 45. prezydent USA nigdy tak stanowczo nie mówił, iż zamierza tę NATO-wską zasadę respektować.

"Fundamentalnym pytaniem jest, czy Zachód chce przeżyć"

- Fundamentalnym pytaniem jest, czy Zachód chce przeżyć - grzmiał Donald Trump w Warszawie. - Czy jesteśmy w stanie obronić naszą cywilizację przed tymi, którzy chcieliby ją zniszczyć - dodał. I przekonywał, że Zachód powinien przyjąć te wartości, którym dziś hołduje Polska.

WAŻNE

"Europa musi robić więcej"

Kolejną wizytę w Europie Donald Trump wykorzystał do przypomnienia państwom członkowskim NATO, by dołożyły więcej funduszy na funkcjonowania tego sojuszu. - Europa musi robić więcej - podkreślił prezydent USA. Po czym zareklamował amerykańskie rakiety Patriot i pochwalił Polaków za chęć ich zakupu.

WAŻNE

"Zachęcamy Rosję, by powstrzymała swoje działania na rzecz destabilizacji"

- Przetrwamy walkę z radykalnymi islamistami i wygramy - oznajmił Donald Trump. - Zachęcamy Rosję, by powstrzymała swoje działania na rzecz destabilizacji - mówił prezydent USA w Warszawie. I zaproponował Kremlowi przyłączenie się do sojuszu w "obronie naszej cywilizacji".

WAŻNE

"Silna Polska to błogosławieństwo dla Europy"

Donald Trump ocenił, iż dzięki NATO "Polska odzyskała swoje miejsce jako wiodący kraj w Europie". - Silna Polska to błogosławieństwo dla krajów Europy i one o tym wiedzą - podkreślił. Następnie zaczął mówić o bliżej nieokreślonych zagrożeniach, które mają być "tam". - Widzicie, co tam się dzieje - stwierdził.

WAŻNE

"Polacy i Europejczycy nadal wołają: my chcemy Boga!"

- Polacy i Europejczycy nadal wołają: my chcemy Boga! - stwierdził Donald Trump, nawiązując w ten sposób do pierwszej pielgrzymki do Polski Jana Pawła II z 1979 roku.