Podwyżka nawet o 100 proc. Tak mogą wzrosnąć ceny tych produktów, jeśli rząd opodatkuje je akcyzą

Rząd skierował do konsultacji społecznych projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym. Ma on nałożyć akcyzę na elektroniczne papierosy i nowoczesne wyroby tytoniowe (NWT)
Rząd skierował do konsultacji społecznych projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym. Ma on nałożyć akcyzę na elektroniczne papierosy i nowoczesne wyroby tytoniowe (NWT) Fot. Marek Mytnik / Wikimedia Commons
Ministerstwo Finansów szykuję akcyzę na kolejną grupę produktów. Na listę objętych tych podatkiem wyrobów mają wkrótce trafić e-papierosy i tzw. nowatorskie wyroby tytoniowe (NWT). Resortowi zależy, aby były one traktowane tak samo jak tradycyjne fajki. Przekazany do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie poddawany jest teraz konsultacjom społecznym. Najpewniej nowe przepisy wejdą w życie od stycznia 2018 r.

Alternatywne palenie ma wkrótce zostać opodatkowane akcyzą. Rząd chce bowiem nałożyć podatek akcyzowy na olejki i mieszanki wykorzystywane w papierosach elektronicznych i innych nowatorskich produktach, takich jak chociażby oparte na technologii IQOS papierosy bezdymne, które na polskim rynku pojawiły się w maju tego roku.

Ile może wynieść akcyza? Proponowane stawki podatku to: dla płynów 70 groszy na mililitr, dla mieszanek alternatywnych 141,29 zł za każdy kilogram i 31,41 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia (akcyza mieszana). Palacze muszą więc liczyć się ze wzrostem cen w sklepach. W przypadku liquidu koszty zakupu mogą wzrosnąć o blisko 100 proc., pojemnik 10 ml kosztuje obecnie ok. 7-9 zł.

Proponując zmiany, rząd deklaruje, że kieruje się poczuciem sprawiedliwości i dbałością o równość. – Używanie przez konsumentów wyrobów nieopodatkowanych akcyzą odbywa się kosztem konsumpcji opodatkowanych akcyzą tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Zatem wystąpiła konieczność wypracowania rozwiązań legislacyjnych zapewniających analogiczne traktowanie podatkowe wyrobów substytucyjnych względem tradycyjnych wyrobów tytoniowych – czytamy w oświadczeniu na stronie BIP KPRM.


Poza tym Ministerstwo Finansów powołuje się na przykład 10 krajów unijnych, w których obowiązuje ten podatek. Resort szacuje, że na objęciu daniną elektronicznych papierosów i wyrobów nowatorskich budżet państwa zyska ok. 100 mln zł rocznie. Znajdujący się w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym skierowano właśnie do konsultacji publicznych, które zakończą się w pierwszej połowie lipca.
Jak na podatkową „korektę” zaopatruje się branża? Niezbyt optymistycznie. Producenci nie mają wątpliwości – jeśli akcyza wejdzie w życie, to konsumenci alternatywnych wyrobów tytoniowych będą musieli nieco odchudzić portfel. Ich zdaniem zaproponowana akcyza jest nie tylko za wysoka, ale także zbyt skomplikowana. Z kolei eksperci obawiają się, że agresywna polityka podatkowa może wykończyć stosunkowo młodą branżę. Istnieje więc ryzyko, że część producentów, zwłaszcza mniejszych, zejdzie do szarej strefy.

W Polsce działa ponad 1000 zarejestrowanych importerów oraz 16 wytwórni liquidów. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców podaje, że wartość tego rynku wynosi między 0,53 a 1,54 mld zł. W kraju nad Wisłą liczba amatorów e-papierosów sięga ok. 1,5 mln. Na świecie ich największym producentem są Chiny, natomiast w Europie pierwsze miejsce zajmuje Holandia.

Nowe prawo zacznie najprawdopodobniej obowiązywać od początku przyszłego roku. Producenci, w których uderzy podatek akcyzowy, nie rozumieją pośpiechu resortu w tej sprawie i zwracają uwagę, że Unia Europejska dopiero pracuje nad dyrektywą, która ureguluje ich prężnie rozwijający się rynek. Małe firmy nie ukrywają zaś, że potrzebują więcej czasu na przygotowanie się do zmian w podatkach. W ich ocenie najlepszym terminem na wdrożenie przepisów byłby styczeń 2019 r.

Do tej pory na alternatywne produkty dla palaczy, w tym wprowadzone wiosną tego roku NWT, nałożony był wyłącznie VAT.
Trwa ładowanie komentarzy...