Dotkliwa klęska Państwa Islamskiego. Iracki rząd potwierdził, że Mosul ostatecznie został odbity z rąk terrorystów

Irackie siły twierdzą, że całkowicie odbiły Mosul z rąk islamistycznych terrorystów z ISIS. Przez lata to miasto uchodziło za jedną ze stolic Państwa Islamskiego.
Irackie siły twierdzą, że całkowicie odbiły Mosul z rąk islamistycznych terrorystów z ISIS. Przez lata to miasto uchodziło za jedną ze stolic Państwa Islamskiego. Fot. YouTube.com/PressTV News Videos
W niedzielne popołudnie napłynęły relatywnie dobre wieści z frontu walki z Państwem Islamskim. Irackie wojsko miało zdobyć pełną kontrolę nad jedną z twierdz islamistycznych terrorystów, za którą uchodził Mosul. Premier Iraku Hajder al-Abadi poinformował, że nad miastem znowu powiewa flaga jego państwa.

To nie tylko ważne zwycięstwo taktyczne, ale i propagandowe. Mosul był przedstawiany przez Państwo Islamskie jako jedna ze stolic. Od przejęcia kontroli nad tym irackim miastem miała rozpocząć się też złota era ISIS. Islamistyczni terroryści rządzili tam przez około trzy lata, ale od niespełna roku musieli stawiać czoła oblężeniu swojej twierdzy przez irackie siły rządowe i ich sojuszników.

Mosul niegdyś był trzecim największym miastem Iraku. Terror wprowadzony przez Państwo Islamskie, a następnie zacięte walki z siłami irackimi zmusiły do ucieczki absolutną większość mosulczyków. Jak informuje dziś rząd w Bagdadzie, po zakończeniu ostatniego szturmu w mieście nie został prawie nikt żywy. Większość islamistów walczyła bowiem do ostatniej kropli krwi, a ci którzy przeżyli... zostali zabici podczas próby ucieczki rzeką Tygrys.

źródło: Al Jazeera
Trwa ładowanie komentarzy...