Mateusz Morawiecki zaskakuje opinią o wizach do USA. "Nie tęsknię za tym, żeby nastąpił kolejny exodus Polaków"

Mateusz Morawiecki nie martwi się tym, że USA utrzymują obowiązek wizowy dla Polaków. Jego zdaniem, zniesienie wiz doprowadziłoby do "kolejnego exodusu".
Mateusz Morawiecki nie martwi się tym, że USA utrzymują obowiązek wizowy dla Polaków. Jego zdaniem, zniesienie wiz doprowadziłoby do "kolejnego exodusu". Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Wielu zaskoczyło, że pierwszy raz przy okazji wizyty prezydenta USA w Polsce władze nie wspominały o negocjacjach na temat zniesienia wiz dla Polaków podróżujących za ocean. Jednak wicepremier, minister rozwoju i minister finansów Mateusz Morawiecki zaskoczył Polaków jeszcze bardziej i oznajmił, że na zniesieniu wiz do Stanów Zjednoczonych w zasadzie mu nie zależy. Bo wiązałoby się to z "kolejnym exodusem Polaków".

Do USA swobodnie podróżować mogą Czesi, Słowacy, Węgrzy, Litwini, Łotysze, Estończycy, Słoweńcy i oczywiście mieszkańcy całej Europy Zachodniej. Polacy przez Stany Zjednoczone nadal traktowani są natomiast tak, jak na przykład Rosjanie i Białorusini. Dlatego kolejne polskie rządy od lat walczyły, by na Waszyngtonie wywrzeć presję w sprawie zmiany tego stanu rzeczy. Choć zniesienie wiz zależy głównie od Kongresu i statystyk migracyjnych, i tak rozmawiano o tym z amerykańskimi prezydentami i sekretarzami stanu, gdy tylko była ku temu okazja.

Jednak teraz okazuje się, że "dobra zmiana" dotyczy także tej sprawy. Jak poinformował wicepremier, minister rozwoju i minister finansów w jednej osobie, czyli Mateusz Morawiecki, podczas wizyty Donalda Trumpa w Warszawie o zniesieniu wiz dla Polaków nie rozmawiano. I zastępca premier Beaty Szydło jest z tego całkiem zadowolony, bo... "nie tęskni za tym, żeby nastąpił kolejny exodus Polaków do Stanów Zjednoczonych". – Bardzo bym nie chciał, żeby jeden z najbogatszych krajów świata – który oczywiście kocham, Stany Zjednoczone to nasz partner, nasz sojusznik – przyciągnął kolejny milion lub dwa miliony – tak, jak Europa Zachodnia – naszych zdolnych ludzi – oznajmił Morawiecki.

źródło: Facebook.com/pg/portal.Moneypl
Trwa ładowanie komentarzy...