Pierwszy raz prezydenta! Andrzej Duda zawetował PiS-owską ustawę o Regionalnych Izbach Obrachunkowych

Prezydent Andrzej Duda zawetował dziś nowelę o Regionalnych Izbach Obrachunkowych
Prezydent Andrzej Duda zawetował dziś nowelę o Regionalnych Izbach Obrachunkowych Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Stało się! Po blisko dwóch latach prezydent Andrzej Duda przypomniał sobie, że ma prawo do weta i pierwszy raz skorzystał z niego w sprawie ustawy przygotowanej przez Prawo i Sprawiedliwość. W środowy wieczór głowa państwa odmówiła podpisania ustawy, która dla partii rządzącej jest niezwykle istotna. Chodzi o zmiany dotyczące Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Jak informował Tomasz Ławnicki na łamach naTemat, to będzie dla Prawa i Sprawiedliwości prawdziwy cios. PiS nie zbierze bowiem w Sejmie wymaganych 3/5 głosów posłów, aby prezydenckie weto odrzucić.
Zgodnie z ustawą autorstwa PiS, Regionalne Izby Obrachunkowe mogłyby wnioskować o powołanie w trybie natychmiastowym komisarza w jakiejś gminie, gdy zaistniałyby zastrzeżenia do samorządowych finansów. W praktyce mógłby to być sposób na przykład na odwołanie Hanny Gronkiewicz-Waltz ze stanowiska prezydenta Warszawy na rok przed wyborami samorządowymi. I oczywiście – wyznaczenie na jej miejsce osoby reprezentującej rząd.

Jako pierwszy informację o pierwszym wecie prezydenta podał portal 300polityka.pl, doniesienia te potwierdził Krzysztof Łapiński. Rzecznik prezydenta dodał, że według niego, decyzja Andrzeja Dudy zostanie jutro przekazana marszałkowski Sejmu. "Nie mogę w to uwierzyć. Pierwsze weto prezydenta. Oby nie ostatnie"; "Weto Adriana to ustawka. Nikt normalnie myślący nie uwierzy, że zrobił to bez zgody Kaczyńskiego. Sorry, wyznawcy uwierzą"– komentują internauci.
Trwa ładowanie komentarzy...