Myślałeś, że zamach na Sąd Najwyższy cię nie dotyczy? Adam Bodnar podaje 4 przykłady, które przemówią do wyobraźni

Myślałeś, że zamach na Sąd Najwyższy cię nie dotyczy? Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar podaje 4 przykłady, które przemówią do twojej wyobraźni.
Myślałeś, że zamach na Sąd Najwyższy cię nie dotyczy? Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar podaje 4 przykłady, które przemówią do twojej wyobraźni. Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta
Swój wpis na Facebooku Rzecznik Praw Obywatelskich opatrzył emotikonką "wkurzony". I w 4 punktach podaje, dlaczego każdy obywatel powinien być wkurzony tym, co PiS funduje społeczeństwu swoim pomysłem zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym, który sprowadza się głównie do kwestii personalnych.

Pomysł pojawił się znienacka, w środku wakacji, w środku nocy... Cel – przeniesienie wszystkich obecnych sędziów SN w stan spoczynku, zaś nowych ma powołać Zbigniew Ziobro. Jak pisaliśmy, to oznacza, że minister sprawiedliwości będzie miał wpływ m.in. na skład Państwowej Komisji Wyborczej. Tym, którzy myślą, że te zmiany są dla nich bez znaczenia, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar postanowił uświadomić, że to nie tak...

Po co są niezależne sądy obywatelom? Cztery przykłady:

1. Prawdopodobnie już niedługo władze Zakopanego nie będą mogły pobierać opłaty klimatycznej, ponieważ jakość powietrza nie spełnia odpowiednich norm.
2. Nastolatka - ofiara gwałtu, dostanie 250 tys. zł odszkodowania od sprawców - swoich kolegów ze szkoły i ich rodzin.
3. Policjant ze Szczecina, dzięki wyrokowi Sądu Najwyższego, będzie mógł wrócić do służby. Wcześniej został skazany za zniesławienie.
4. Miasto będzie musiało zapłacić za dowóz do szkoły niepełnosprawnego dziecka.

To są przykłady z kilku ostatnich dni.

dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich
Dalej Bodnar przyznaje, że obecnie wymiar sprawiedliwości nie zawsze działa sprawnie. "Nie wszystkich orzeczeń sądów można bronić z pełnym zaangażowaniem. Nie wszystkie procedury działają idealnie. Czasami zawodzi komunikacja z obywatelami" – pisze RPO, ale dowodzi, że to nie powód, aby burzyć cały system i podstawy jego funkcjonowania.

Niezależność sądownictwa to wartość dla każdego z nas. Nie tylko dla prawników. To najważniejszy mechanizm ochrony naszych praw i wolności przed przemocą ze strony władzy. Obrona niezależnego sądownictwa to nie jest obrona elit, tylko obrona demokratycznego państwa prawnego. W świecie demokratycznym nie wymyślono nic lepszego niż trójpodział władz i niezależność sądów od władzy wykonawczej. Nawet nasz sojusznik zza oceanu uważa to za elementarz demokracji. Krytyka sądów ogranicza się tam do pomruków i pohukiwania, ale nigdy do zamachu na ich niezależność.

dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich

Po co są niezależne sądy obywatelom? Cztery przykłady: 1. Prawdopodobnie już niedługo władze Zakopanego nie będą mogły...

Opublikowany przez Adam Bodnar na 13 lipca 2017
To nie pierwszy raz, gdy Adam Bodnar przypomina rządzącym, jakie mogą być skutki demontażu systemu prawnego. Bo to przecież nie pierwszy etap tego demontażu. W kwietniu RPO dowodził, że reforma KRS też dotyczy każdego z nas, wcześniej w podobny sposób tłumaczył, dlaczego istotne dla każdego obywatela są zmiany w Trybunale Konstytucyjnym.
Trwa ładowanie komentarzy...
Mirki i mirabelki dają zarobić. [b]Wykop.pl ze świetnym wynikiem finansowym[/b]

Mirki i mirabelki dają zarobić. Wykop.pl ze świetnym wynikiem finansowym

No w końcu! [b]Znamy datę wyborów samorządowych[/b]

No w końcu! Znamy datę wyborów samorządowych

Michał BoniMichał Boni

15 sierpnia będziemy oglądali defiladowy przemarsz warszawską Wisłostradą wojsk różnych formacji z historii Polski. Wieść niesie, że będą oddziały z czasów Mieszka i Chrobrego, aż do najbardziej współczesnych. Takie defilady w sposób naturalny rodzą poczucie dumy. Pokazują najlepsze tradycje, dają siłę, wyzwalają emocje i budują tożsamość, polską tożsamość.

Dubois i StępińskiDubois i Stępiński

Niedługo będą dwa lata, jak w serii Polski Teatr Internetowy opublikowaliśmy tekst, który nic a nic nie stracił na aktualności, choć wymagał drobnych uzupełnień. Zmęczony mężczyzna zaparkował skuter wodny przy molo rzucając niedbale cumę oficerowi ochrony i rozpinając po woli piankę ruszył ku okazałej willi.

[b]Pitera obnaża hipokryzję ws. Gawor.[/b] Wspomina niewygodny epizod z dziejów prawicy
O TYM SIĘ MÓWI

Pitera obnaża hipokryzję ws. Gawor. Wspomina niewygodny epizod z dziejów prawicy

Nie wszystko, co rośnie na łące jest zdrowe. [b]Część roślin jest silnie trująca[/b]
ANNA KACZMAREK

Nie wszystko, co rośnie na łące jest zdrowe. Część roślin jest silnie trująca