Ziobro zmiękcza demonstrantów? Minister sprawiedliwości nie wyklucza wprowadzenia zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym

Zbigniew Ziobro nie wyklucza zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym.
Zbigniew Ziobro nie wyklucza zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
Czego to się nie robi, by mieć trochę spokoju w niedzielę. Dziś szykuje się duża demonstracja przed Sądem Najwyższym w związku z planowanymi zmianami ustawy o SN, można przypuścić, że protestujących będzie dużo więcej niż w sobotę przed Pałacem Prezydenckim. I właśnie na kilkanaście godzin przed zapowiadanym protestem minister Ziobro zapowiedział w TVP zapowiedział, że ustawę... można jeszcze zmienić.

Przypomnijmy, że w tym tygodniu zostały przegłosowane ustawy o Krajowie Radzie Sądownictwa i sądach powszechnych oraz poselski projekt o Sądzie Najwyższym. Za ich sprawą wybrani sędziowie idą na "emeryturę", a minister sprawiedliwości dostaje praktycznie we władanie SN.

Minister Ziobro jako "Gość Wiadomości" w TVP tłumaczył, że zmiany są nie po to, by on miał większe uprawnienia, tylko chodzi o "realną kontrolę" sądów. – Sędziowie nie mają tam nic do powiedzenia. A u nas – w naszej propozycji – mają. My nie idziemy tak daleko. Szukamy rozwiązań, które są złotym środkiem dla zbilansowania złych tendencji – mówił w telewizji.
Zbigniew Ziobro
Minister Sprawiedliwości

" Polskie sądownictwo było korporacją, która oderwała się od demokracji. Czas przywrócić standardy europejskie. W Niemczech sędziów sądów najwyższych wybierają tylko posłowie oraz ministrowie sprawiedliwości krajów związkowych. My nie idziemy tak daleko, ale szukamy rozwiązań, które będą złotym środkiem."

Ziobro zapowiedział też, że nie wszystko jest już przesądzone i możliwe są pewne modyfikacje w ustawie o Sądzie Najwyższym. Nawet poprawki zgłoszone przez opozycję. – Ale do tego trzeba mieć gotowość rozmowy, a my słyszymy cały czas wyzwiska i epitety – komentował minister.
W obronie sądów na dziś została zapowiedziana duża demonstracja pod hasłem "To NIE Koniec! Powstrzymajmy Zamach Stanu". Na Facebookowym wydarzeniu zapisało kilkadziesiąt tysięcy internautów. "Nowa ustawa w praktyce likwiduje niezależność sądów, a tym samym konstytucyjną zasadę trójpodziału władzy" – czytamy w opisie.

Wieczorem na pl. Krasińskich pojawią się też sędziowie. Zachęcają do przyjścia ze świecami, by stworzyć "łańcuch światła i czystych intencji".
sędzia Waldemar Żurek
rzecznik KRS

" W związku z przyjętymi przez Sejm zmianami w ustawach o Krajowej Radzie Sądownictwa, ustroju sądów powszechnych oraz ujawnionym w nocy projektem ustawy o Sądzie Najwyższym, których uchwalenie oznacza koniec demokratycznego państwa prawa i wprowadzenie jednolitej i niekontrolowanej władzy w Państwie zapraszamy wszystkich, dla których ważne są niezależne instytucje gwarantujące prawa obywatelskie i którym leży na sercu dobro naszej Ojczyzny." Czytaj więcej

Minister Ziobro nazwał w TVP protestujących przeciwko ustawie "ludźmi, którzy nie mają pomysłu na siebie".


Źródło: TVP Info
Trwa ładowanie komentarzy...