W Brukseli coraz ostrzej o walce PiS z Sądem Najwyższym. "W Polsce demokratyczne wybory nie będą już zagwarantowane"

Jeden z liderów najpotężniejszej na Starym Kontynencie Europejskiej Partii Ludowej znowu ostro o sytuacji w Polsce. Manfred Weber ostrzega, że przejęcie Sądu Najwyższego przez PiS może doprowadzić do tego, że w Polsce nie będzie już demokratycznych wyboró
Jeden z liderów najpotężniejszej na Starym Kontynencie Europejskiej Partii Ludowej znowu ostro o sytuacji w Polsce. Manfred Weber ostrzega, że przejęcie Sądu Najwyższego przez PiS może doprowadzić do tego, że w Polsce nie będzie już demokratycznych wyboró Fot. YouTube.com/EPP
Kolejne ostre słowa Manfreda Webera o sytuacji w Polsce. W poniedziałkowe popołudnie jeden z liderów najpotężniejszej na Starym Kontynencie Europejskiej Partii Ludowej i szef największej frakcji w Parlamencie Europejskim zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o powstrzymanie działań PiS zmierzających do przejęcia kontroli nad sądami powszechnymi i Sądem Najwyższym. Wpływowy Bawarczyk wprost oznajmił też, że działania PiS doprowadzają do tego, iż w Polsce nie będzie już gwarancji przeprowadzenia demokratycznych wyborów.

W poniedziałek Manfred Weber w imieniu Europejskiej Partii Ludowej zwrócił się do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego o zainicjowanie konkretnych działań mających na celu zatrzymanie upadku demokratycznego ustroju w Polsce. W swoim stanowisku podkreśla on, że dążąc do przejęcia kontroli nad sądami powszechnymi i Sądem Najwyższym Prawo i Sprawiedliwość łamie podstawowe wartości Unii Europejskiej.
Opisując sytuację w Polsce Manfred Weber znowu nie silił się na typowe "wyrazy ubolewania", którymi często w Brukseli reagowano na niepokojące wydarzenia. "Reforma sądownictwa w Polsce oznacza także, że demokratyczne wybory nie będą już dłużej zagwarantowane" – alarmuje Bawarczyk. W ten sposób przypomina on Europie, iż to Sąd Najwyższy decyduje o ważności wyborów w Polsce, a sędziowie SN wchodzą w skład kontrolującej proces wyborczy Państwowej Komisji Wyborczej. Szef chadeckiej frakcji w PE wystosował też apel skierowany do prezydenta Andrzeja Dudy. "Demokracja bez rządów prawa, bez systemu hamulców i równowagi nie może działać. Wzywamy prezydenta Dudę, by zatrzymał to pogwałcenie wartości UE" – napisał Weber.
Przypomnijmy, iż PiS udało się już przeforsować w Sejmie i Senacie ustawy zmieniające ustrój sądów powszechnych i umożliwiające upartyjnienie Krajowej Rady Sądownictwa. Oba te akty wciąż czekają jednak na podpis głowy państwa. W najbliższych dniach Jarosław Kaczyński planuje umocnienie swojej władzy poprzez zmianę ustawy o Sądzie Najwyższym, co również Andrzej Duda mógłby zatrzymać korzystając z przysługującego mu prawa weta. Tak, jak kilka dni temu, gdy odmówił złożenia podpisu pod nowelizacją przepisów o Regionalnych Izbach Obrachunkowych.
Trwa ładowanie komentarzy...