"Sytuacja jest bardzo poważna". Sędziowie z całej Europy alarmują w sprawie tego, co PiS robi w Polsce

Środowisko sędziowskie w całej Europie ma pełno obaw w związku z sytuacją w Polsce.
Środowisko sędziowskie w całej Europie ma pełno obaw w związku z sytuacją w Polsce. Fot. Andrzej Michalik / Agencja Gazeta
Może i Temida jest ślepa, jednak sędziowie już nie. Oczy całej Europy są w tym momencie skierowane na Polskę i zagrożenie jakim są ustawy zgłaszane, a potem przegłosowywane przez PiS. Swoje zaniepokojenie wyraziły własnie rady sądownictwa z m.in. Belgii, Holandii, Hiszpanii, Anglii czy Włoch. Nawet jeśli zdanie polskich sędziów rząd ma w głębokim poważaniu, to jednak fakt, iż cała Europa stanowczo potępia "dobrą zmianę" nie powinien przejść bez echa.

Głos w sprawie zabrała teraz Rada Wykonawcza Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. W oświadczeniu przypomina, że już w styczniu ostrzegała przed reformą Krajowej Rady Sądownictwa.
Rada Wykonawcza ENCJ

"Ustanowienie w ramach KRS dwóch zgromadzeń (pierwszego, w którego skład wejdzie 15 sędziów nominowanych przez Parlament, oraz drugiego, składającego się z: sześciu członków parlamentu, Ministra Sprawiedliwości, przedstawiciela Prezydenta RP, Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego i Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego), w połączeniu z wymogiem, by wszelkie uchwały Krajowej Rady Sądownictwa musiały zostać przyjęte oddzielnie przez oba zgromadzenia, daje znaczącą rolę politykom w procesie wyboru i powoływania sędziów."

Kolejna niepokojąca ustawa przegłosowana przez parlament to według rady ta dająca Ministrowi Sprawiedliwości prawo odwoływania prezesów sądów i wyznaczenia ich następców w ciągu sześciu miesięcy od wejścia w życie nowej ustawy. "Wspomniane ustawy pociągają za sobą nieuchronnie erozję w sferze niezależności sądownictwa, z równie nieuniknionym wpływem na stan praworządności" – oceniają europejscy sędziowie.

To nie koniec. Mają oni też obawy wobec projektu ustawy zgłoszonego 12 lipca, który polega de facto na rozwiązaniu obecnego Sądu Najwyższego poprzez przeniesienie jego sędziów w stan spoczynku i upoważnienie Ministra Sprawiedliwości do wyznaczenia tych sędziów, którzy pozostaną w służbie czynnej. To wszystko sprawia, że według Rady Wykonawczej ENCJ "sytuacja jest bardzo poważna".
Deklaracja Paryska
Fragment z czerwca 2017 r.

"Rozwój wydarzeń i planowane reformy sądownictwa w Polsce nadal budzą poważne obawy, ponieważ mogą poważnie zagrozić trójpodziałowi władz, co jest niezbędne dla utrzymania rządów prawa. ENCJ przypomina, że kluczowym wymogiem utrzymania i umacniania wzajemnego zaufania pomiędzy organami sądowymi w UE jako podstawy wzajemnego uznawania jest niezależność, jakość i efektywność każdego z poszczególnych systemów sądowych oraz poszanowanie dla zasady państwa prawa w każdym kraju."

Lista rad sędziowskich, które są zaniepokojone wydarzeniami w Polsce jest naprawdę długa.

Najwyższa Rada Sprawiedliwości, Belgia
Rada Sądownictwa, Holandia
Wyższa Rada Sądownicza, Bułgaria
Najwyższa Rada Sądownictwa, Portugalia
Państwowa Rada Sądownictwa, Chorwacja
Najwyższa Rada Sądownictwa, Rumunia
Stowarzyszenie Sędziów Rady Stanu, Grecja
Rada Sądownicza, Słowacja
Stowarzyszenie Sędziów Irlandii
Rada Sądownicza, Słowenia
Najwyższa Rada Sądownictwa, Włochy
Naczelna Rada Sądownictwa, Hiszpania
Rada Sądownictwa, Łotwa
Rada Sędziów Anglii i Walii
Rada Sądownictwa, Litwa
Rada Sędziów Szkocji

"Przestrzeganie przez rządy zasady niezależności sądownictwa jest niezbędne[/url]. System demokratyczny oparty na zasadzie praworządności może funkcjonować prawidłowo tylko wtedy, jeżeli zachowana jest niezawisłość sędziów" – podkreślono w podsumowaniu

źródło: ENCJ
Trwa ładowanie komentarzy...