"Andrzeju, wetuj!" nieaktualne. Bo już nie ma czego wetować, Andrzej Duda podpisał zmiany w ustroju sądów powszechnych

Prezydent Andrzej Duda odebrał protestującym Polakom nadzieję na realizację postulatu "3xweto". Podpisał nową ustawę Prawo o ustroju sądów powszechnych.
Prezydent Andrzej Duda odebrał protestującym Polakom nadzieję na realizację postulatu "3xweto". Podpisał nową ustawę Prawo o ustroju sądów powszechnych. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Jeżeli we wtorkowy wieczór Polacy znowu masowo wyjdą na "spacery" w obronie niezależności sądów, o wznoszonym od wielu dni haśle "Andrzeju, wetuj ustawę" będą musieli zapomnieć. Nie ma już czego dalej wetować. Wczoraj Andrzej Duda wyciągnął rękę do obywateli i zawetował nowe ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, ale dziś wykonał ukłon w stronę partii-matki i zgodnie z zapowiedziami złożył podpis pod zmianami w ustroju sądów powszechnych.

Masowe protesty Polaków nie ustały w poniedziałek, gdyż obywatele uznali, że prezydent Andrzej Duda tylko w 2/3 zrealizował ich postulat, który brzmiał "3xweto". Wczorajsze demonstracje odbywały się w atmosferze nadziei na to, że dalsza presja wywierana na głowę państwa będzie miała sens. Okazało się, że nie miała. We wtorkowy poranek poinformowano, że Andrzej Duda postanowił podpisać nową ustawę Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Dlaczego prezydent w tej kwestii nie wsłuchał się w wolę protestującego ludu tak, jak zrobił to w przypadku ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym? "Ustawa zasadnicza, podstawowa, najważniejsza dla reformy z punktu widzenia interesów obywateli" – tak o podpisanym przez głowę państwa akcie mówił dziś na antenie Trójki prezydencki minister Paweł Mucha.
Trwa ładowanie komentarzy...