Arcybiskup szuka wsparcia św. Floriana, by ochronił ich miasto przed "Klątwą". Parafie w Chorzowie odczytały jego list

Tak protestowano przed Teatrem Powszechnym w Warszawie przeciwko "Klątwie". Teraz spektakl ma być pokazany w Chorzowie.
Tak protestowano przed Teatrem Powszechnym w Warszawie przeciwko "Klątwie". Teraz spektakl ma być pokazany w Chorzowie. Fot: Facebook
Głośny, kontrowersyjny spektakl "Klątwa" ma być wystawiony w Teatrze Rozrywki w Chorzowie 3 sierpnia. Choć wzbudził duże zainteresowanie i bilety – jak pisze "Dziennik Zachodni" – bardzo szybko się sprzedały, to niezadowolonych nie brakuje. Wiadomo, że w dniu spektaklu, przed teatrem ma się odbyć protest. Ale to najwyraźniej nie wystarczy. Głos postanowił zabrać arcybiskup i metropolita katowicki Wiktor Skworc.

Arcybiskup napisał komunikat, który w niedzielę został odczytany w parafiach Chorzowa. Wiktor Skworc pisze w nim o świadomej prowokacji, o tym, że "Klątwa" "zaburza spokój społeczny", "nie służy dobru wspólnemu", a także że mieszkańcy całego województwa są oburzeni – jako wierzący i jako obywatele.
"Górny Śląsk jako region, którego etos zawsze harmonijnie łączył sferę społeczną i religijną, przywiązany do wartości chrześcijańskich – katolickich i ewangelickich – a w przeszłości także żydowskich, ma stać się miejscem, w którym publicznie może dojść do ich bluźnierczego i świętokradczego sponiewierania" – przekonuje duchowny. Dlatego wzywa wszystkich wiernych i duszpasterzy chorzowskich kościołów "do podjęcia dzieł ekspiacji, postu i modlitwy".

"Niech dzień świadomie zaplanowanej prowokacji będzie dla wiernych miasta Chorzów i dla wiernych całej archidiecezji katowickiej dniem pokuty, modlitwy i ekspiacji – wynagrodzenia Panu Bogu" – apeluje.
Ale to nie koniec. Metropolita katowicki uznał, że potrzebne jest wsparcie św. Floriana, patrona miasta.
abp Wiktor Skworc

" Musimy też wezwać możnego wstawiennictwa św. Floriana, który z woli mieszkańców i samorządu miasta Chorzów stał się ich patronem przed Bogiem, aby ochronił miasto i jego mieszkańców przed zamętem i skutkami złego posiewu spektaklu "Klątwa. "Święty Boże, święty mocny, święty i nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami...". Czytaj więcej

W maju, gdy spektakl był pokazywany w Warszawie, przed Teatrem Powszechnym doszło do przepychanek między narodowcami – członkami ONR i Młodzieży Wszechpolskiej oraz tzw. obrońcami krzyża – a orędownikami wolności w sztuce. Pisaliśmy o tym tutaj.

Przed teatrem w Chorzowie również ma się odbyć manifestacja – pod hasłem: "Pikieta informacyjna o działaniu teatru, które deprawuje życie kulturalne regionu".

Źródło: Dziennik Zachodni
Trwa ładowanie komentarzy...