Patryk Jaki na łopatkach po ostatnim wywiadzie w TVN24. Teraz Sąd Najwyższy pokazał mu, że nie ma pojęcia o prawie

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki doczekał się odpowiedzi na oskarżenia kierowane pod adresem Sądu Najwyższego.
Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki doczekał się odpowiedzi na oskarżenia kierowane pod adresem Sądu Najwyższego. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Patryk Jaki na antenie TVN24 zarzucił Sądowi Najwyższemu sprzyjanie oszustom podatkowym. Dziś prawa ręka Zbigniewa Ziobry doczekała się odpowiedzi rzecznika Sądu Najwyższego SSN Michała Laskowskiego, którą w sieci szybko okrzyknięto... "orankiem Jakiego".

– Chcieliśmy, żeby sędziowie Sądu Najwyższego nie podejmowali już żadnych decyzji broniących korupcji, pozwalających na przestępstwa VAT-owskie – między innymi takimi słowami wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską na antenie TVN24 próbował bronić "reformy" SN, którą spektakularnie zablokował swoim wetem prezydent Andrzej Duda.

Sąd Najwyższy miał w tej sytuacji dwa wyjścia. Sędziowie mogli zlitować się nad politologiem przebranym w szaty wiceministra sprawiedliwości i puścić jego oskarżenia mimo uszu lub na nie odpowiedzieć, boleśnie punktując Patryka Jakiego. Na nieszczęście polityka Solidarnej Polski, w gmachu przy placu Krasińskich zdecydowano się na tę drugą opcję.
SSN Michał Laskowski
Rzecznik prasowy Sądu Najwyższego o występie wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego w TVN24

W związku z wczorajszą wypowiedzią podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryka Jakiego w programie „Fakty po Faktach” na antenie TVN 24 (31 lipca 2018 r, godz. 19.25), odnoszącą się do orzeczenia Sądu Najwyższego, którego efektem miało być zmniejszenie zakresu odpowiedzialności osób unikających opłacania podatku VAT, zaś skutkiem powszechnym konieczność płacenia wysokich podatków przez wszystkich obywateli (mam nadzieję, że trafnie oddałem myśl Pana Ministra), należy kategorycznie zaznaczyć, że w uchwale składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 24 stycznia 2013 r., sygn. I KZP 19/12, rozstrzygnięto rozbieżności w orzecznictwie w tym zakresie i od tego czasu, a więc od 2013 r., przesądzone zostało jednoznacznie, że wobec tzw. oszustów podatkowych stosuje się, mówiąc w skrócie, bardziej surowy tryb odpowiedzialności, z dłuższym okresem przedawnienia włącznie, co zresztą spotkało się wtedy z krytyką niektórych komentatorów.

Wypowiedź Pana Ministra wynikała zapewne z nieznajomości lub niezrozumienia treści uchwały, chcąc uniknąć dalszych pochopnych wniosków w tej materii przedstawiam w załączeniu treść uchwały wraz z uzasadnieniem.
Czytaj więcej

Jak informowaliśmy w naTemat, nie jest to jedyny bolesny dla Patryka Jakiego wątek ostatniego wywiadu. Wcześniej spore emocje wywoływał fakt, iż prowadząca rozmowę Katarzyna Kolenda-Zaleska kilkoma prostymi pytaniami i przypomnieniem faktów obnażyła manipulacje Ministerstwa Sprawiedliwości na temat tego, iż rzekoma reforma sądownictwa przybliża Polskę do standardów zachodnich.
Trwa ładowanie komentarzy...