Wymowny telefon Macrona do Dudy. Rozmawiali długo, ale nie dogadali się w sprawie spotkania Trójkąta Weimarskiego

Prezydent Andrzej Duda odebrał telefon od prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Ich rozmowa była bardzo długa.
Prezydent Andrzej Duda odebrał telefon od prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Ich rozmowa była bardzo długa. Fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP
Blisko godzinę trwała telefoniczna rozmowa Andrzeja Dudy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Odbyła się ona z inicjatywy tego drugiego, przebiegła podobno w dobrej atmosferze i znacznie się przedłużyła. Pomimo tego nie udało się ustalić, kiedy dojdzie do spotkania Trójkąta Weimarskiego. I czy kiedykolwiek w ogóle przywódcy Francji i Niemiec, będą jeszcze chcieli zacieśniać współpracę z Polską.

Prezydent Francji poprosił Andrzeja Dudę, by opowiedział, jak wygląda sytuacja związana z reformą sądownictwa po decyzji o podwójnym wecie (ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa). Prezydencki minister Krzysztof Szczerski nie wyjaśnił, czy dyskutowano także o decyzji Dudy o podpisaniu ustawy o sądach powszechnych. Ponadto, Emmanuel Macron chciał, by Polak przedstawił mu, jakie ma plany w związku z prezydencką inicjatywą ustawodawczą. Jak informuje Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda miał się krytycznie odnieść do działań Komisji Europejskiej w tym obszarze, "jako nie odzwierciedlających rzeczywistego stanu rzeczy".

Prezydenci rozmawiali także o kalendarzu spotkań i perspektywie zwołania Trójkąta Weimarskiego (jego członkiem obok Francji i Polski są także Niemcy). "Uznali, że należy poszukiwać odpowiedniego momentu do ich realizacji, tak by spotkania przyniosły korzystny efekt" – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta. Ten szczyt zaplanowano na koniec sierpnia. Można więc sądzić, że w tym terminie do spotkania nie dojdzie.

Przypomnijmy, iż niedawno pojawiły się nieoficjalne doniesienia mówiące, że sierpniowy szczyt Trójkąta Weimarskiego może zostać odwołany z powodu łamania zasad demokracji w Polsce. Nie zbierze się też Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Polsko-Niemieckiej nie zbierze się, o co podobno mają zabiegać francuscy dyplomaci. W Paryżu są zaniepokojeni sytuacją w Polsce, gdzie rząd Prawa i Sprawiedliwości podważa sens istnienia zasady trójpodziału władzy.


Duda i Macron omówili także obecny stan przetargów związanych z modernizacją polskiej armii i francuskie oferty prezentowane w nowych przetargach. Przywódcy na kolejną rozmowę umówili się na początku września.

źródło: Prezydent.pl
Trwa ładowanie komentarzy...