Nie żyje Bogusław Wolniewicz. Znany filozof i publicysta miał 89 lat

Profesor Bogusław Wolniewicz zmarł w wieku 89 lat.
Profesor Bogusław Wolniewicz zmarł w wieku 89 lat. Fot. Paweł Piotrowski / Agencja Gazeta
Profesor Bogusław Wolniewicz był filozofem i komentatorem życia publicznego związanym głównie z Radiem Maryja. Wykładał na Uniwersytecie we Wrocławiu i w Chicago i był członkiem PZPR. Urodził się 22 września 1927 w Toruniu. Zmarł wczoraj w Warszawie.

Profesor był barwną postacią. Jego wypowiedzi często były niepopularne i kontrowersyjne. Był przeciwny wejściu Polski do Unii Europejskiej, zarzucano mu antysemickie poglądy (przedstawiał się jako „rzymski katolik – niewierzący”). O Brunonie Schulzu mówił na antenie Radia Maryja – To drugorzędny pisarz awangardowych dziwadeł. Jedyny powód pchania go przez panią Hall, a za nią przez premiera Tuska do kanonu lektur, to ten, że był Żydem. A zatem chęć rządu zadziałała tu, by się przypodobać lobby żydowskiemu. Albo przed nim się wykazać - za te słowa stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita złożyła do prokuratury.

Profesor Wolniewicz był konserwatywny w swoich poglądach, ale nie do końca. Zalecał zatapianie łodzi z imigrantami, ale był zwolennikiem eutanazji i nie wierzył w życie po śmierci.
Niedawno zasłynął też głośną rozmową z Ewą Stankiewicz z TV Republika. Próbowała dowodzić, że w Smoleńsku doszło do zamachu. Po ostrej wymianie zdań, profesor tak się zdenerwował, że wyszedł ze studia. Tuż po tym jak powiedział "Pani powtarza bujdę, karygodną bujdę".
Wolniewicz został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Specjalizował się w filozofii religii i filozofii współczesnej. Wśród ekspertów uchodził za jednego z najwybitniejszych specjalistów od filozofii tzw. pierwszego Ludwiga Wittgenstein, czyli tej opisanej przez austriackiego filozofa w "Traktacie logiczno-filozoficznym".

źródło: polsatnews.pl
Trwa ładowanie komentarzy...