Podkomisja smoleńska się sypie, a jej szef już znalazł winnego. I nie, tym razem nie jest to Tusk

Kazimierz Nowaczyk skarży się, że członkowie podkomisji smoleńskiej Macierewicza nie mogą spokojnie pracować. Jego zdaniem osoby te "są w jakiś sposób znieważane".
Kazimierz Nowaczyk skarży się, że członkowie podkomisji smoleńskiej Macierewicza nie mogą spokojnie pracować. Jego zdaniem osoby te "są w jakiś sposób znieważane". fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Osoby współpracujące z podkomisją są w jakiś sposób znieważane – twierdzi dr Kazimierz Nowaczyk, p.o. szefa podkomisji smoleńskiej Macierewicza. Współpracownik MON, który przewodniczy gremium po nagłym wyjeździe Wacława Berczyńskiego z Polski, jest przekonany, że ostatnie odejścia członków podkomisji nie są przypadkiem. O sprawie informuje Gazeta.pl.

Redakcja Gazety.pl jeszcze w maju poprosiła podkomisję MON o przesłanie kopii umów, jakie podkomisja podpisała w związku z ponownym badaniem katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Chodzi o pokazanie jak wydaje pieniądze ciało, które 10 kwietnia br. lansowało tezę o zamachu na tupolewa za pomocą bomby termobarycznej (podkomisja zastrzegła, że taka jest wg niej najbardziej prawdopodobna wersja wydarzeń). W zeszłym roku budżet podkomisji wyniósł aż 4 mln zł, a w tym roku 2 mln zł. Jednak dr Kazimierz Nowaczyk odmówił udostępnienia mediom rozliczeń finansowych.Jak podkomisja uzasadniła odmowę pokazania swoich wydatków? Otóż zdaniem dra Kazimierza Nowaczyka, takie dane "mogą wskazywać na kierunek prowadzonych badań i rodzaje ekspertyz", a przez to "doprowadzić do uzyskania nieformalnych wyników badań przez media", a nawet wpłynąć na efekt prac podkomisji Macierewicza.

Nowaczyk ma pretensje do dziennikarzy – jego zdaniem utrudniają prace podkomisji smoleńskiej. "Działania i ofensywność niektórych dziennikarzy doprowadziła do przerwania współpracy z niektórymi osobami i ekspertami, a nawet instytucjami, które wstępnie wyraziły chęć pomocy w wyjaśnianiu tej katastrofy. Co więcej, postępowanie niektórych dziennikarzy przeszkadza w normalnym realizowaniu zadań przez członków podkomisji" – skarży się szef podkomisji Gazecie.pl. W jego opinii w sferze publicznej znajdują się takie informacje na temat członków podkomisji, które godzą w ich prywatność i są wykorzystywane do ich znieważania.

Ze współpracy z MON w tej sprawie zrezygnowali już dr inż. Bogdan Gajewski, prof. Jan Obrębski, prof. Andrzej Ziółkowski i prof. Piotr Stepnowski.


źródło: Gazeta.pl
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...