Tusk znów wbija szpilę PiS na Twitterze. Cytatem z noblisty pokazał, co dziś sądzi o władzy w Polsce

Donald Tusk przypomniał na Twitterze bardzo wymowny cytat z "Traktatu poetyckiego" Czesława Miłosza.
Donald Tusk przypomniał na Twitterze bardzo wymowny cytat z "Traktatu poetyckiego" Czesława Miłosza. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
"Niech tutaj będzie wreszcie powiedziane: jest ONR-u spadkobiercą Partia" - taki cytat z Czesława Miłosza pojawił się dziś na twitterowym profilu Donalda Tuska.

O co chodzi Donaldowi Tuskowi? Cytat z Czesława Miłosza pochodzi z opublikowanego w 1957 roku "Traktatu poetyckiego", a słowa te pierwotnie odnosiły się do komunistycznego reżimu tworzonego przez Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą. Przypomniane dzisiaj przez przewodniczącego Rady Europejskiej mają jednak inne zadanie i ewidentnie odnoszą się do polityki uprawianej przez Prawo i Sprawiedliwość.

Główny powodem, dla którego Donald Tusk je zacytował jest zapewne fakt, iż twórczości Czesława Miłosza zabrakło w projekcie nowej podstawy programowej dla licealistów, który został przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Po wybuchu kontrowersji w tej sprawie MEN szybko zapewnił, że to tylko błąd w projekcie i młodzi obywatele jednak poznają w szkole jakieś utwory polskiego noblisty. Te zapewnienia nie uspokoiły jednak emocji.

Poza tym, coraz częściej powtarzane są oceny, iż PiS zaczyna traktować osławiony już w latach 30-tych Obóz Narodowo-Radyjalny jako swego rodzaju zbrojne ramię "dobrej zmiany". Jak wielokrotnie informowaliśmy w naTemat, po przejęciu władzy przez PiS ONR rozwinął skrzydła i często staje się główną przeciwwagą dla protestów przeciwników PiS.
Trwa ładowanie komentarzy...