Szczerski staje w obronie Dudy. "Członkom rządu musi wejść w krew, by z własnej inicjatywy informować prezydenta"

Minister Krzysztof Szczerski i prezydent Andrzej Duda
Minister Krzysztof Szczerski i prezydent Andrzej Duda Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
– Jest sporo spraw, które należy naprawić – tak o relacjach polskiego rządu z prezydentem Andrzejem Dudą mówi szef jego gabinetu Krzysztof Szczerski. Minister zapewnia, że "chcą odbudować jedność".

Od kilku miesięcy wszyscy z uwagą przyglądają się narastającemu konfliktowi pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą a szefem MON Antonim Macierewiczem. Po dwóch prezydenckich wetach (ustawa o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa) zaogniły się także relacje między prezydentem a niektórymi ministrami.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski przyznał w rozmowie z Michałem Szłudrzyńskim na łamach "Rzeczpospolitej", że "relacje między ministrem obrony narodowej a prezydentem są niełatwe".
Krzysztof Szczerski
w rozmowie z "Rzeczpospolitą"

Nie chodzi tu o konflikt personalny, po prostu zapisana w konstytucji współodpowiedzialność prezydenta powoduje, że między różnymi organami państwa może dochodzić do różnic. Ale one są rozładowywane wewnątrz ładu instytucjonalnego państwa. Czytaj więcej

Krzysztof Szczerski podkreślił, że odwołane 15. sierpnia nominacje generalski odbędą się w innym terminie, "w sprzyjających warunkach".
Krzysztof Szczerski

Powtarzam raz jeszcze, to nie konflikt, ale skomplikowana procedura dochodzenia do wspólnego stanowiska. Decyzja o nierealizowaniu teraz nominacji zapadła ze względu na niezakończone prace nad nowym systemem kierowania i dowodzenia wojskiem, który nie został jeszcze uzgodniony. Czytaj więcej

Następnie dziennikarz zapytał o komunikację między partią rządzącą a obozem prezydenckim. Szczerski wprawdzie zapewnił, że takowa istnieje, ale dodał, że dla niego najważniejsze jest, by "prezydent informowany był na bieżąco, a nie dopiero wtedy, gdy podjęto już ostateczne decyzje i konieczne jest łagodzenie sporów". – Takiej komunikacji w przypadku ostatnich ustaw o sądownictwie zabrakło – podkreślił minister.
Krzysztof Szczerski

Prezydent nie może się domyślać tego, co będzie zawierać jakiś ważny projekt. To ministrowie prowadzący konkretne ustawy powinni mieć świadomość, że ich obowiązkiem jest informować o nich prezydenta na każdym etapie. Członkom rządu musi wejść w krew, by z własnej inicjatywy informować prezydenta o różnych ważnych projektach. Czytaj więcej

– Jest sporo spraw, które należy naprawić – tak odpowiedział Szczerski na pytanie o relacje na linii prezydenta z rządem. – W wielu miejscach, żeby była jasność: także w Kancelarii Prezydenta. Od komunikacji po sprawy, które wynikają z jakichś osobistych ambicji czy interesów osób, które naruszają jedność tego obozu. Te trudności trzeba przezwyciężyć – rozwinął Szczerski.

źródło: Rp.pl
Trwa ładowanie komentarzy...