"Broń nabita i gotowa do odpalenia". Donald Trump grozi Korei Północnej

Wojna między USA a Koreą Północną wisi na włosku. Stany mówią, że są "zwarte i gotowe".
Wojna między USA a Koreą Północną wisi na włosku. Stany mówią, że są "zwarte i gotowe". Fot. actionsports / 123RF
Sytuacja na linii Stany Zjednoczone - Korea Północna zaognia się. Prezydent Trump napisał na Twitterze, że "rozwiązanie militarne" jest na stole, a broń "załadowana i gotowa do odpalenia".

Donald Trump wyraził gotowość do działania w przypadku "niemądrych posunięć' Korei Północnej. Ma jednak nadzieję, że północnokoreański dyktator Kim Dzong Un wybierze inną drogę".
Nowy tweet Trumpa wiąże się z jego wcześniejszą groźbą. Mówił, że jeśli Koreańczycy nie przystopują, to "spotkają się z takim ogniem i wściekłością, jakiej świat nigdy nie widział". To reakcja na informację o tym, że Korea pozyskała zminiaturyzowane ładunki nuklearne, które może umieścić w swoich rakietach.

Kim Dzong Un chce w ramach odwetu za słowa Donalda Trumpa zbombardować Guam, w pobliżu terytorium USA. Pyongyang finalizuje plan zrzucania pocisków na wyspę. Agencja zajmująca się bezpieczeństwem wysp Pacyfiku wydała już broszurki z poradami na wypadek ataku. Jest w nich napisane, by np. leżeć płasko na ziemi i zakryć głowę, nie patrzeć na wybuchy i błyski, bo mogą oślepić.

Prezydent USA swój najnowszy post wrzucił kilka godzin po tym, jak jego sekretarz obrony Jim Mattis próbował pozbyć się napięcia, proponując pokojowe rozwiązanie kryzysu. Szef Pentagonu powiedział, że wojna będzie "katastrofalna", a dyplomacja przynosi efekty.
Do ataku nuklearnego szykują się też m. in. Hawaje. Pisaliśmy o tym, że od kilku miesięcy mieszkańcy są informowani o tym, co mają robić w razie odpalenia rakiet. Hipotetycznie mogą być celem pierwszego ataku, bo znajdują się najbliżej państwa Una.


Źródło: bbc.com
Trwa ładowanie komentarzy...