"Wiadomości" powołały się na ankietę szwedzkiego portalu. Jego właściciel krytykuje TVP za "leniwe dziennikarstwo"

Powołanie się na internetową ankietę to "leniwe dziennikarstwo".
Powołanie się na internetową ankietę to "leniwe dziennikarstwo". Fot. Screen z "Wiadomości" TVP 1
"Wiadomości" TVP podały w czwartek informację, że Szwecja popiera politykę polskiego rządu. Skąd to wiedziały? Z internetowej ankiety przeprowadzonej na prawicowym portalu ze Skandynawii. Przedstawiły to jednak tak jakby to był sondaż przeprowadzony przez profesjonalną agencję statystyczną. Głos w tej sprawie zabrał nawet właściciel portalu, na którym była ankieta. I skrytykował taką formę dziennikarstwa.

Do szefa Nyheter Idag, Changa Fricka dotarła informacja o manipulacji TVP. Na początku nie wiedział o co chodzi. "Hej, czy mówisz po angielsku? Jestem właścicielem Nyheter Idag i nie bardzo rozumiem o co chodzi?" – zapytał na Twitterze. Wtedy jedna z internautek wyjaśniła całą sprawę.

Chang Frick mocno podkreślił, że to nie był sondaż, który odzwierciedla poglądy Szwedów, to była tylko internetowa ankieta. "To duża różnica" – napisał. Mocno zaangażował się w dyskusję, zamieścił dużo tweetów. Pisał, że on nie wyciągnąłby takiego wniosku z tej ankiety, jak Wiadomości, stwierdził, że takie posunięcie z ich strony jest "nieco dyskusyjne". "Nie powinni użyć ankiety z mojej strony w ten sposób" – napisał.

Przyznał, że jego portal można uznać za pokrewny w poglądach do polskiego rządu - prawicowy i populistyczny, ale "to nie ma znaczenia". On nie pochwala takiego dziennikarstwa, nazwał je leniwym.
Telewizja Polska oparła całego newsa w "Wiadomościach" na ankiecie w której brali udział internauci o prawicowych poglądach. Jeden z internautów napisał o analogii "To tak jak by BBC powołało się na sondę na stronie Frondy".


Chang Frick napisał też, że nie podoba mu się dyskusja, która przy okazji wywiązała się o jego portalu, bo jak rozumie, jest ona wobec niego krytyczna. Dodał, że próbował dzwonić w tej sprawie, ale bezskutecznie. Myśli o tym, by napisać wyjaśnienie po polsku. Szuka tłumacza.
Trwa ładowanie komentarzy...