Rewolucyjna zmiana. Nie będziesz musiał wozić przy sobie prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego

Niebawem noszenie przy sobie prawa jazdy czy dowodu rejestracyjnego nie będzie w Polsce koniecznością.
Niebawem noszenie przy sobie prawa jazdy czy dowodu rejestracyjnego nie będzie w Polsce koniecznością. Dariusz Borowicz/Agencja Gazeta
Najnowszy projekt Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa ma sprawić, że kierowcy będą mogli jeździć bez dokumentów do kontroli, czyli prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego. To skutek interpelacji posła Tomasza Jaskóły z Kukiz’15.

Poseł chciał, by kierowcy nie musieli dłużej wozić przy sobie ubezpieczenia OC, dowodu rejestracyjnego czy prawa jazdy. Jego zdaniem jest to pozbawione sensu, gdyż szczegółową informację o historii pojazdu można uzyskać na portalu www.historiapojazdu.gov.pl.

Zdaniem Jaskóły logiczne więc jest, że skoro każdy obywatel posiada uprawnienia do weryfikacji dowolnego pojazdu, to tym bardziej powinna je mieć policja. I dlatego noszenie przy sobie konkretnych dokumentów traci sens.

Jak się wydaje, argumentacja posła Kukiz’15 nie jest pozbawiona szans. Kazimierz Smoliński, który jest sekretarzem stanu w Ministerstwie infrastruktury i Budownictwa, powiedział, że obecnie toczą się pilotażowe prace nad projektem mDokumenty, którego celem jest, by prawo jazdy czy dowód rejestracyjny były dostępne elektronicznie i kierowcy nie musieli nosić ich przy sobie. W kilku polskich miastach, np. Łodzi czy Koszalinie jest on testowany, ale jedynie na dowodach osobistych. W przyszłości na podobnych zasadach mają być testowane dowód rejestracyjny i prawo jazdy.

Jak zdradza ministerstwo, papierowa forma dowodu rejestracyjnego czy ubezpieczenia OC nie będzie zlikwidowana, ale jeśli projekt mDokumenty wejdzie w życie, kierowca nie będzie musiał posiadać ani okazać na żądanie dowodu rejestracyjnego ani prawa jazdy. Teraz prowadzącemu pojazd, który podróżuje po drodze publicznej bez tych dokumentów, grozi grzywna w wysokości 250 zł.


źródło: TVN24bis
Trwa ładowanie komentarzy...