Rząd PiS bierze się za internety. Zamierza iść na wojnę z wydawcami portali i Facebookiem?

Rząd PiS chce na nowo regulować usługi internetowe. Zmiany mają dotknąć m.in. Facebooka.
Rząd PiS chce na nowo regulować usługi internetowe. Zmiany mają dotknąć m.in. Facebooka. Fot. pixabay.com/ CC0
Walkę z fake newsami zapowiadał już poseł Tarczyński. Pamiętamy także rządową batalię o wolność słowa i poglądów z Facebookiem. Jak donosi "Gazeta Wyborcza", rząd ma pomysł na nowe przepisy regulujące internet w Polsce.

Nad projektem zmian w ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną pracuje Ministerstwo Cyfryzacji. Ma on opisywać zmiany dotyczące działania internetu w Polsce.

Największe kontrowersje wzbudzają dwa zapisy. Pierwszy z nich mówi o tym, że kto świadczy usługi przez internet, ma podlegać polskiemu prawu bez względu na to, gdzie ma swoją siedzibę. Drugi przepis zakłada, że żaden serwis nie będzie mógł ograniczać dostępu do swoich usług ani uniemożliwiać publikowania w nim komentarzy czy artykułów nawet, gdy są one niezgodne z regulaminem portalu. To bezpośrednie odniesienie do zatargów polskiego rządu z Facebookiem, po jednej z akcji zamykania prawicowych i nacjonalistycznych fanpage'ów.

Projekt przewiduje także nowe kompetencje dla KRRiT. Miała by ona pilnować przestrzegania nowych zasad. Ponadto ministerstwo zajęło się także tzw. fake newsami. Nieprawdziwe informacje mógłby zgłosić każdy po podaniu swoich danych i wskazaniu szkody jakiej doznał. Projekt jednak nie reguluje, jak wydawcy mieliby weryfikować takie zgłoszenia.

Na doniesienia "GW" od razu zareagowali przedstawiciele rządu
Projekt w finalnej wersji ma być przedstawiony we wrześniu.

źródło: Gazeta Wyborcza
Trwa ładowanie komentarzy...