Duda gra na siebie. RMF: prezydenckie ustawy o KRS i SN wzmacniają pozycję głowy państwa

Prezydent Andrzej Duda w lipcu zawetował dwie ustawy - o KRS i Sądzie Najwyższym
Prezydent Andrzej Duda w lipcu zawetował dwie ustawy - o KRS i Sądzie Najwyższym Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
W nowych ustawach o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym prezydent Andrzej Duda chce wzmocnić swoją pozycję i przejąć część kompetencji, które w zawetowanych projektach PiS były przypisane ministrowi sprawiedliwości – ujawnia RMF FM.

Jak ustalili dziennikarze RMF FM, co najmniej dwa niezależne ośrodki pracują nad prezydenckimi projektami dwóch ustaw, które Andrzej Duda zawetował w lipcu. Mowa oczywiście o ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

Jeszcze we wrześniu prezydent ma przedstawić swoje propozycje. Jak podaje RMF FM, przy wyborze sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa ma obowiązywać większość 3/5 głosów w Sejmie, czego Duda domagał się już wcześniej. Natomiast jeśli uzyskanie takiej większości nie będzie możliwe, to najprawdopodobniej prezydent czy Senat wskażą swoich kandydatów. Ponadto, Sąd Najwyższy w niektórych sprawach będzie trzecią instancją. "Kasacja nadzwyczajna ma pozwolić na eliminowanie niesprawiedliwych wyroków z obiegu. Prawo jej wniesienia będzie miał m.in. prezydent, Rzecznik Praw Obywatelskich czy Prokurator Generalny" – podaje rozgłośnia.

Nie zmieniono za to kontrowersyjnego zapisu o tym, że w stan spoczynku przechodzą sędziowie, którzy ukończyli 65 lat.

Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda 24 lipca zawetował dwie z trzech ustaw PiS: o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Te kilka dni wcześniej zostały uchwalone przez PiS. Andrzej Duda zapowiedział wówczas przygotowanie nowych projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.

W lipcu na ulice polskich miast wyszły tłumy Polaków, którzy demonstrowali w obronie niezależności sądów, apelując o prezydenckie weto. Jednak Andrzej Duda podpisał trzecią ustawę o sądach powszechnych. Ta umożliwia Zbigniewowi Ziobrze wymianę wszystkich prezesów sądów (bez wcześniejszego podawania powodu), zaś prezesom – naciskanie na poszczególnych sędziów


źródło: RMF FM
Trwa ładowanie komentarzy...