Premier poucza prezydenta. Pytana o kwestię sądów, mówi, że podstawą jest "jedność obozu dobrej zmiany"

Premier poucza prezydenta. Pytana o kwestię sądów, mówi, że podstawą jest "jedność obozu dobrej zmiany".
Premier poucza prezydenta. Pytana o kwestię sądów, mówi, że podstawą jest "jedność obozu dobrej zmiany". Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta
Tych parę zdań daje do myślenia. Tuż po tym, jak w Belwederze doszło do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, w mediach ukazał się wywiad z premier Beatą Szydło. Padają w nim zapewnienia o doskonałej sytuacji gospodarczej Polski oraz o tym, że na pewno w przyszłorocznym budżecie wystarczy środków na takie wydatki socjalne jak 500+. Ale też pada parę ważnych deklaracji w sprawie reformy sądownictwa oraz przyszłości mediów.

Beata Szydło
Prezes Rady Ministrów

Jedność obozu "Dobrej Zmiany" jest podstawą i wierzę w to głęboko, że pan prezydent będzie w swoich projektach proponował rozwiązania, o których sam mówił jeszcze jako kandydat na prezydenta i co wielokrotnie potem już po wyborach podkreślał, mówiąc o konieczności reformy polskiego sądownictwa. Przede wszystkim chodzi o stworzenie systemu, który będzie bronił ludzi - sądy dla ludzi, a nie dla sędziów.

wywiad dla Polskiej Agencji Prasowej
Szefowa rządu stwierdziła w rozmowie z Polską Agencją Prasową, iż w tej chwili czeka na zapowiedziane prezydenckie projekty ustaw w sprawie dotyczące Sądu Najwyższego oraz Krajowej Rady Sądownictwa. "Dla nas najważniejsze jest to, aby propozycje pana prezydenta zawierały rzeczywistą reformę sądownictwa. Pozorna reforma nie ma sensu" – tłumaczyła Beata Szydło. Przyznała przy tym, że planowana chronologia działań obecnie jest następująca: najpierw zmiany w sądzie ("to jest przede wszystkim ten pierwszy etap, który musimy przejść" – stwierdziła), potem zmiany w mediach.
"Jeśli chcemy mieć pluralizm w mediach, to musimy mieć ich dekoncentrację" – stwierdziła premier, przekonując, iż teraz tego pluralizmu nie ma.

W kwestii sądów – już wiadomo, że w środę prezydent ma kontynuować konsultacje. Po piątkowym dwugodzinnym spotkaniu z Jarosławem Kaczyńskim, Andrzej Duda ma w planach rozmowy z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych. W kwestii mediów – wiadomo tyle, że obiecane są konsultacje w sprawie projektu o dekoncentracji. I na razie nic ponadto.

źródło: PAP za dziennik.pl
Trwa ładowanie komentarzy...